Slovenskí podnikatelia sú od vlaňajška naďalej najčastejšími zahraničnými vlastníkmi českých firiem. Ďalšie priečky patria Ukrajincom, Rusom a Nemcom.
Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet Company, ktorá sa zaoberá poskytovaním informácií o firmách.
Prvenstvo už druhý rok
Z analýzy vyplýva, že celkovo majú podnikatelia z rôznych kútov sveta majetkový podiel v 98 181 akciových spoločnostiach a spoločnostiach s ručením obmedzeným a ovládajú v nich skoro 38 miliárd eur vo forme základného kapitálu.
Celkovo bolo v Česku ku koncu septembra podľa skorších štatistík Dun & Bradstreet Company 530 708 firiem.
Slovenskí podnikatelia na českom trhu ovládajú 14 670 spoločností, pričom najčastejšími zahraničnými vlastníkmi sú posledné dva roky.
"Ešte v roku 2019 prvenstvo patrilo Rusom, ktorí sa v posledných dvoch rokoch v rebríčku najčastejších zahraničných vlastníkov našich firiem prepadli až na tretiu priečku. Na druhom mieste sú aktuálne Ukrajinci s 12 517 ovládanými firmami, zatiaľ čo Rusi ich kontrolujú 12 116," uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Menšie subjekty verzus veľký biznis
Na štvrtej priečke sú vlastníci firiem z Nemecka, ktorí ovládajú 8 639 firiem. Zároveň podľa Štefanovej ovládajú päťkrát vyšší kapitál v základnom imaní kontrolovaných firiem ako Slováci, Ukrajinci a Rusi dohromady.
"Z toho je zrejmé, že trojlístok najčastejších zahraničných vlastníkov českých firiem má v portfóliu skôr menšie subjekty, zatiaľ čo Nemci sa sústredia na väčší biznis," uviedla Štěpánová.
Medzi desiatimi najčastejšími zahraničnými vlastníkmi českých firiem sú podľa analýzy ďalej podnikatelia z Veľkej Británie, Poľska, Rakúska, Talianska, Holandska a USA.
"Dáta Dun & Bradstreet zároveň ukazujú, že vlastnícke zastúpenie v Česku majú aj krajiny, ako sú Bangladéš, Eritrea, Kongo, Zimbabwe alebo Omán," upozornila Štěpánová.