flickr.com
StoryEditor

Amsterdam obmedzí prenájmy cez Airbnb na maximálne 30 dní v roku

16.01.2018, 15:25
Amsterdam bojuje s nedostatkom bytov. Chystá sa regulovať krátkodobé prenájmy.

Európske metropoly čoraz častejšie sprísňujú podmienky pre služby typu Airbnb, ktoré sprostredkujú prevažne krátkodobé prenájmy a fungujú ako lacnejšia alternatíva k hotelom a penziónom. Spoločnosť sídliaca v San Franciscu teraz po Londýne alebo Paríži narazila na ďalšie tvrdé obmedzenia v holandskom Amsterdame.

Hlavné mesto Holandska obmedzí od roku 2019 prenájom maximálne na 30 dní v roku. Už od januára 2016 mohli pritom majitelia domov a bytov v Amsterdame prenajať svoju nehnuteľnosť maximálne na 60 dní v roku, pokiaľ nezískali zvláštne povolenie. Teraz magistrát skrátil tento limit na polovicu.

Starosta Laurens Ivens pripúšťa, že nejde o zázračné riešenie ťažkej bytovej situácie. "Obmedzí to problémy spôsobené turistami v niektorých štvrtiach a bude vďaka tomu menej lákavé využívať svoj domov ako spôsob, ako zarábať peniaze," uviedol.

Krok späť?

Spoločnosť Airbnb samozrejme toto obmedzenie prijala len s veľkou nevôľou. "Naša komunita, ktorú v Amsterdame tvorí 19 tisíc hostiteľov, je sklamaná týmto oznámením, ktoré uprednostní veľké hotely pred miestnymi rodinami, ktoré príležitostne zdieľajú svoj domov," vyhlásila Bo de Koningová z Airbnb.

Spoločnosť podľa tlačovej správy verí, že vybudovala zodpovednú komunitu, ktorá prospieva mestám aj ich obyvateľom. Podľa Bo de Koningovej holandská metropola získala približne 11 miliónov eur na turistických daniach v rokoch 2015 a 2016 práve vďaka Airbnb.

Airbnb: prerobia na tom

Holandská metropola každoročne priláka približne 17 miliónov turistov. Je ich teda približne toľko ako obyvateľov samotného Holandska. Aj keď to predstavuje veľa peňazí do štátnej a mestskej pokladnice, miestni obyvatelia si začínajú na niektoré negatívne vplyvy, ktoré so sebou turizmus prináša, hlasnejšie sťažovať.

Sedem z desiatich ľudí, ktorí si prostredníctvom služby dojednávajú ubytovanie, zostáva mimo centrum, tvrdí Airbnb. Ďalšie obmedzenia práv ľudí zdieľať svoje domovy pritom môže podľa firmy miestnu ekonomiku pripraviť o 53 miliónov eur a naopak turistov sústrediť do najzaťaženejších lokalít.

Problémy má väčšina európskych metropol. Amsterdam nie je zďaleka jediným mestom, ktoré sa prostredníctvom regulácie snaží vyrovnať s tým, že služby typu Airbnb naďalej zhoršujú už tak často problematickú bytovú situáciu a dvíhajú ceny nehnuteľností aj dlhodobých prenájmov. Časť bytov z trhu úplne zmizne, pretože sa ich majitelia rozhodnú dať prednosť krátkodobým nájmom pred ľuďmi, ktorí hľadajú trvalé bývanie.

Londýn sa vlani rozhodol obmedziť počet dní, po ktorej je možné nehnuteľnosť takto prenajímať, na 90. V Paríži je možné prenajať byt či dom cez Airbnb maximálne na 120 dní v roku. Americký štát New York sa snaží krátkodobé prenájmy obmedziť tak, že postavil mimo zákon prenájom nehnuteľnosti na dobu kratšiu ako 30 dní.

01 - Modified: 2024-04-17 21:57:41 - Feat.: - Title: Amsterdam zníži počet výletných lodí a obmedzí výstavbu hotelov 02 - Modified: 2024-04-10 13:30:00 - Feat.: - Title: Aké sú vaše práva a povinnosti pri prenájme pôdy? Pre HN odpovedajú experti 03 - Modified: 2024-03-20 11:29:13 - Feat.: - Title: Amsterdam už skúša naozaj všetko, aby odradil neporiadnych turistov. Mesto proti nim bojuje zvláštnym kvízom 04 - Modified: 2024-03-14 14:29:56 - Feat.: - Title: Pokles sa bude biť s rastom. Realitný trh tento rok očakáva premenlivý vývoj cien bytov, tvrdí analytik 05 - Modified: 2024-03-10 14:17:43 - Feat.: - Title: V Amsterdame bolo za protestov proti ofenzíve v Gaze otvorené múzeum holokaustu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
20. apríl 2024 03:20