Ceny zemného plynu pre európsky trh pokračujú v poklese, dnes po poludní sa cena znížila až o 24 percent a dostala sa pod 100 eur za megawatthodinu. Aj tak je ale výrazne vyššia ako pred rokom.
Podpredseda ruskej vlády a minister energetiky Alexander Novak povedal, že k prudkému rastu cien suroviny v tomto roku prispievajú chybné rozhodnutia európskych politikov a neschopnosť dohodnúť sa na dlhodobých zmluvách. Na to už pred časom upozornil napríklad americký denník The Wall Street Journal.
Cena plynu v tomto roku vzrástla o 800 percent
Cena plynu v tomto roku vzrástla skoro o 800 percent a v utorok sa prvýkrát vyšplhala nad 180 eur za megawatthodinu. Pokiaľ sa vezme do úvahy dnešný pokles, potom sú ceny oproti začiatku roka stále ešte vyššie o viac ako 400 percent.
Minister Novak povedal, že Európa sa sama pripravuje o vyššie objemy ruského plynu tým, že otáľa so schválením plynovodu Nord Stream 2.
Ten už je hotový, ale stále čaká na povolenie od nemeckých úradov. Očakáva sa, že ich nezíska skôr ako v polovici budúceho roka. Nord Stream 2 pritom vedie paralelne k plynovodu Nord Stream, ktorý po dne Baltského mora už od roku 2011 privádza plyn z Ruska do Nemecka.
Nord Stream 2 objem prepravovaného plynu zdvojnásobí.
K nervozite na trhu s plynom v Európe prispieva aj fakt, že tok plynu v plynovode Jamal-Európa je aj dnes obrátený, a to už štvrtý deň.
Plyn teda neprúdi smerom na západ, ako obvykle, ale od Nemecka k Poľsku, ukazujú záznamy nemeckého prevádzkovateľa plynovodnej siete Gascade.
Ceny plynu sa zvyšujú kvôli napätiu medzi Moskvou a západom
Ruský prezident Vladimír Putin vo štvrtok povedal, že Nemecko predáva nakúpený ruský plyn ďalej do Poľska a na Ukrajinu, než aby ho samo použilo, a prispelo tým k upokojeniu situácie na trhu.
Ceny plynu sa prudko zvyšujú v čase rastúceho napätia medzi Moskvou a Západom kvôli Ukrajine a kvôli dlhodobému sporu o Nord Stream 2.
Tento nový podmorský plynovod vedúci priamo z Ruska do Nemecka sa nepáči Spojeným štátom a tiež niektorým štátom na východnom krídle Európskej únie.
Tie tvrdia, že kvôli plynovodu bude Európska únia ešte viac závislá na ruskom plyne, ktorý už teraz uspokojuje dopyt únie po zemnom plyne asi z 35 percent.
Americký ekonomický denník The Wall Street Journal už v októbri upozornil, že keď bol dopyt po plyne slabší a ceny nižší, tak sa Európskej únii vyplácala jej stratégia ukončiť dlhodobé zmluvy s ruským plynárenským gigantom Gazprom a namiesto toho nakupovať plyn podľa aktuálnych trhových cien.
Keď sa ale dopyt zvýšil a s ním aj ceny suroviny na okamžité dodanie, Európa sa zrazu ocitla v nevýhodnej situácii.
Wall Street Journal v októbri odhadol, že za tieto chybné rozhodnutia Európa za plyn v tomto roku zaplatí asi o 30 miliárd dolárov viac.