Dodávky ruského zemného plynu do Nemecka prostredníctvom plynovodu Jamal sa dnes ráno zastavili. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje nemeckého prevádzkovateľa plynovodnej siete Gascade.
Upozornila, že dodávky sa už od soboty znižovali. Ceny plynu v Európe sa teraz pohybujú v blízkosti rekordných maxím.
Ceny plynu prudko rastú
Ruský plynárenský gigant Gazprom si na dnešok podľa Reuters nezarezervoval žiadne kapacity na export prostredníctvom Jamalu, ktorý dodáva ruský plyn do Nemecka cez Poľsko.
Gazprom je dôležitým dodávateľom plynu do mnohých európskych krajín a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov.
"Gazprom dodáva plyn podľa požiadaviek zákazníkov a plne v súlade so súčasnými zmluvnými záväzkami," uviedol v pondelok ruský podnik.
Európa tento rok zažíva prudký rast cien zemného plynu. Moskva sa v tejto súvislosti stala terčom obviňovania, že sa obmedzovaním dodávok plynu snaží prinútiť Nemecko a Európsku úniu k rýchlemu schváleniu prevádzky plynovodu Nord Stream 2.
Rusko takéto obvinenia odmieta a poukazuje na faktory, ktoré k rastu cien plynu výrazne prispievajú. Okrem vysokého dopytu je to aj rast cien skvapalneného zemného plynu, ktorý Európa dováža z mimoeurópskych oblastí.
Európe hrozia blackouty
Ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda na základe zastavenia dodávok plynu do Nemecka varuje, že Európe hrozia blackouty alebo sériové odstávky dodávok elektriny.
Na Slovensko priteká ruský plyn cez Ukrajinu zatiaľ v štandardných dodávkach okolo 80 – 90 miliónov metrov kubických denne.
"Cena plynu na burze dnes atakuje historický cenový rekord, keď ráno vystúpila až na 155 eur za megawatthodinu," uviedol Kovanda.
Prerušenie dodávok podľa Kovandu prichádza v najhorší možný čas, keď v Európe chýba pre ustálené počasie produkcia elektriny z veterných elektrární a, navyše, panuje pomerne chladné počasie, ktoré dopyt po energiách zvyšuje.
Francúzsko pritom z bezpečnostných dôvodov dočasne odstavuje dve jadrové elektrárne, čo je desatiny kapacity jadrových blokov v tejto krajine a Nemecko podľa zverejnených plánov koncom roka ukončí prevádzku troch svojich jadrových elektrární.
"Najmä pokiaľ v nadchádzajúcich týždňoch zasiahnu Európsku úniu mrazy, nedajú sa rozhodne vylúčiť blackouty alebo nutnosť sériovo, región po regióne, prerušovať dodávky elektriny podnikom aj domácnostiam. Pred tým varuje napríklad Jeremy Weir, generálny riaditeľ spoločnosti Trafigura, svetovo najväčšieho nezávislého obchodníka so surovinami,“ dodal Kovanda.