Reuters
StoryEditor

Spojené štáty rozšírili sankčný zoznam, dotkne sa oligarchov blízkych Putinovi

06.04.2018, 14:47
Autor:
ČTKČTK
Na zozname je sedem ruských oligarchov a 14 subjektov.

Spojené štáty dnes v rámci odvety za údajné zasahovanie Moskvy do predvlaňajších amerických volieb rozšírili svoj protiruský sankčný zoznam o 24 Rusov a 14 subjektov.

Na zozname sú napríklad oligarchovia Viktor Vekselberg, Andrej Kostin, Sulejman Kerimov, Oleg Deripaska či šéf ruského dodávateľa plynu Gazprom Alexej Miller.

"Ruská vláda je zapojená v celej rade zhubných aktivít po celom svete vrátane pokračujúcej okupácie (ukrajinského autonómneho polostrova) Krymu a vyvolávanie násilností na východe Ukrajiny, dodávanie zbraní a materiálu režimu (sýrskeho prezidenta Bašára) Asada, ktorý bombarduje vlastný civilistov, pokusov rozvrátiť západné demokracie a škodlivé kybernetickej činnosti," uviedol vo vyhlásení americký minister financií Steve Mnuchin, ktorého úrad je správcom sankčných opatrení.

Zaradenie na čiernu listinu znamená, že americké úrady dotknutým osobám a spoločnostiam zmrazia všetok majetok, ktorý majú na území pod americkou správou. Americké spoločnosti navyše nesmú so sankcionovanými ľuďmi a subjektmi nijako spolupracovať.

Konkrétne je na zozname sedem ruských oligarchov a 17 ruských vysokých vládnych úradníkov a činiteľov. Mnuchin k tomu uviedol, že táto skupina ľudí, ktorá ťaží zo skorumpovaného ruského systému, už nebude dlhšie chránená pred následkami destabilizujúcich aktivít ruského štátu.

Súčasťou sankcií je aj vyššie zmienených 14 subjektov vrátane spoločností napojených na Deripaska či oligarchu Kirilla Šámalova, ktorý je tiež na čiernej listine.

Americké opatrenie sa týka okrem iného ruskej štátnej exportnej firmy Rosoboronexport, ktorá obchoduje so zbraňami. Denník The Washington Post uviedol, že Rosoboronexport je spájaná so sýrskym režimom, ktorý Moskva podporuje.

Spoločnosť Rosoboronexport sa proti sankciám ohradila. "Toto je neférový konkurenčný boj v tej najčistejšej forme," citoval Reuters hovorca firmy.

Ministerstvo financií Spojených štátov už na konci januára zverejnilo zoznam desiatok ruských oligarchov a 114 politikov s úzkymi väzbami na prezidenta Vladimira Putina, odvetné opatrenia ale vtedy USA nezaviedli. Na zozname boli aj niektorí teraz sankcionovaní oligarchovia.

01 - Modified: 2024-05-29 09:41:16 - Feat.: - Title: Putin vymenoval svojho bývalého ochrankára Ďumina za tajomníka Štátnej rady 02 - Modified: 2024-05-27 09:24:59 - Feat.: - Title: Ruské úrady navrhujú vyškrtnúť Taliban zo zoznamu zakázaných organizácií, rozhodnutie je na Putinovi 03 - Modified: 2024-05-15 13:15:58 - Feat.: - Title: Putin pochválil ruských vojakov za postup "na všetkých frontoch" na Ukrajine 04 - Modified: 2024-05-12 19:23:15 - Feat.: - Title: Zmeny v Kremli: Šojgu by mal skončiť ako minister obrany, Putin ho chce nahradiť 05 - Modified: 2024-05-09 17:00:00 - Feat.: - Title: Výmena časti krajiny za vstup do NATO či hrozba „tretieho majdanu“. Aj takto môže skončiť vojna na Ukrajine
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
17. jún 2024 02:46