StoryEditor

Pôvodne česká firma Avast smeruje na burzu, chce získať 200 miliónov dolárov

12.04.2018, 11:27
Autor:
ČTKČTK
Produkty antivírusovej firmy Avast využívalo vlani v decembri 435 miliónov zákazníkov.

Pôvodne česká antivírusová firma Avast chce emisiou akcií na londýnskej burze tento rok v máji získať zhruba 200 miliónov dolárov. Plánuje tak znížiť zadlženosť a financovať ďalší rast.

Firma to dnes uviedla v tlačovej správe. Podľa agentúry Reuters by mal byť celý podnik v rámci vstupu na burzu ohodnotený na zhruba štyri miliardy dolárov.

Globálna ponuka akcií bude smerovať k inštitucionálnym investorom v Británii aj v ďalších krajinách mimo USA. Celkovo by sa mali obchodovať akcie zodpovedajúce štvrtine základného imania spoločnosti. Avast plánoval primárnu ponuku akcií (IPO) už v roku 2012, kvôli podmienkam na trhu však od plánu ustúpil.

Podľa zdroja agentúry Reuters oboznámeného so situáciou spoločnosť Avast dúfa, že okrem 200 miliónov dolárov z primárnej ponuky získa tiež ďalších 800 miliónov dolárov prostredníctvom sekundárnych predajov akcií.

Bezpečnostné produkty avast využívalo vlani v decembri 435 miliónov zákazníkov, z toho 290 miliónov na PC a zvyšok na mobilných zariadeniach. Takmer polovica užívateľov v Európe, Strednom východe a v Afrike a tretina v Amerike.

Avast vlani zvýšil konsolidované výnosy o 91 percent na 653 miliónov dolárov. Proti zisku 25 miliónov USD v roku 2016 sa ale vlani ponoril do straty 34 miliónov dolárov. Prevádzkový zisk vzrástol štvornásobne na 124 miliónov USD.

Podiel 46 percent vo firme Avast v súčasnosti držia jeho zakladatelia, 29 percent má investičná spoločnosť CVC Capital Partners sídliaca v Luxembursku, zamestnanci a manažment vlastní 18 percentný podiel.

Avast celosvetovo zamestnáva 1600 ľudí, z toho zhruba tisíc v Česku, konkrétne v Prahe a v Brne. Pobočky má v 15 krajinách vrátane USA, Japonska alebo Ruska. Medzi najvýznamnejšie trhy spoločnosti patria USA, Brazília, Francúzsko, alebo rýchlo rastúca India.

22. máj 2022 04:04