AP/TASR
StoryEditor

Po otrase nastal nárast. Ropa zdražuje v dôsledku miernejších obáv z dopadov omikronu

27.12.2021, 17:42
Autor:
ČTKČTK
Správy o tom, že omikron by mohol vyvolávať miernejší priebeh ochorenia, priniesli relatívnu úľavu.

Ropa zdražuje. Prispieva k tomu očakávanie, že variant koronavirusu omikron bude mať v roku 2022 len obmedzený vplyv na globálny dopyt po tejto surovine.

Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) bola predtým v priebehu seansy pod tlakom kvôli rušeniu letov. Cena severomorskej ropy Brent okolo 18:10 hodine SEČ vykazovala nárast zhruba 3,6 percenta na 78,87 dolára za barel.

Obavy z omikronu

Americká ľahká ropa West Texas Intermediate si v rovnakom čase pripisovala 2,9 percenta a predávala sa za 75,92 dolára za barel.

Ceny ropy od 26. novembra, kedy sa objavila správa o novom variante koronavírusu, odpísali vyše desať percent. Minulý týždeň mierne posilnili po tom, čo prvé údaje naznačili, že omikron by mohol vyvolávať miernejšie ochorenie, napísala agentúra Reuters.

"Hoci sa omikrón šíri rýchlejšie ako akýkoľvek doterajší variant koronavírusu, relatívnu úľavu poskytuje správa, že väčšina ľudí nakazených variantom omikron vykazuje mierne príznaky, aspoň zatiaľ," uviedla analytička Leona Liuová zo spoločnosti DailyFX.

Počíta sa s oživením ekonomiky

Americké letecké spoločnosti v nedeľu zrušili viac ako 1 300 letov, pretože šírenie koronavírusu znížilo počet dostupných posádok. Niekoľko výletných lodí muselo zrušiť zastávky.

"Narušenie dodávok tovaru a služieb v dôsledku izolácie pracovníkov, najmä v oblasti leteckej dopravy, sa zatiaľ javí ako hlavný dôsledok," uviedol analytik Jeffrey Halley zo spoločnosti OANDA k rastúcemu počtu nakazených variantom omikron.

"To pravdepodobne vyvolá iba krátkodobé napätie. Oživenie globálnej ekonomiky v roku 2022 je stále na dobrej ceste," dodal.

22. máj 2022 02:22