Výrazný rast cien nehnuteľností v Česku neznamená, že by tu bola realitná bublina. Ceny porastú aj naďalej, aj keď tempo rastu sa zníži.
"O bubline môžeme hovoriť v prípade, že ceny prekročia rovnovážnu úroveň. Keď potom bublina praskne, ceny klesnú. Ale to sa tu nedeje. Toto je reálna konvergencia. Približujeme sa vyspelejším krajinám aj v iných oblastiach, nehnuteľnosti nie sú výnimkou," uviedol Tůma.
Opatrenia ČNB, ktoré obmedzujú poskytovanie hypoték, podľa neho primárne necielia na to, aby znížením dopytu klesli ceny. "Je to hlavne z pohľadu finančnej stability, aby sa ľudia nezadĺžili. Potenciálny vplyv na ceny bude skôr sekundárny," dodal Tůma.
Podľa údajov poradenskej spoločnosti Deloitte vzrástli predajné ceny bytov v Prahe a krajských mestách na konci minulého roka medziročne v priemere o 10,4 percenta na 53.700 korún českých za meter štvorcový. Najdrahšia bola Praha (70.800 kč ), najlacnejší Ústí nad Labem (13.800 kč), kde však byty medziročne zdraželi takmer o pätinu. Nájmy sa na konci minulého roka zvýšili o 13,8 percenta na 197 korún českým za meter štvorcový.
Pokiaľ ide o nové byty, podľa štatistík developerských spoločností Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrástla priemerná predajná cena v Prahe na konci tohtoročného prvého štvrťroku medziročne o 22,8 percenta na 88.552 korún za meter štvorcový. V mimopražských regiónoch priemerná cena stúpla o 17,4 percenta na 52.832 korún za meter štvorcový. V hlavnom meste nastal zlom v polovici roka 2015. Od tej doby novostavby zdraželi zhruba o tri pätiny.