Roman AbramovičReuters
StoryEditor

Z Abramoviča je Izraelčan, stal sa najbohatším mužom židovského štátu

29.05.2018, 12:23
Autor:
ahaahaČTKČTK
Oligarcha, ktorý udržuje blízke kontakty s ruským režimom, podľa ruských médií kúpil v Tel Avive niekdajší luxusný hotel a priľahlý pozemok.

Ruský oligarcha Roman Abramovič získal izraelské občianstvo a presťahuje sa do Tel Avivu. Majiteľ anglického futbalového klubu Chelsea musel nedávno dočasne opustiť svoje doterajšie britské bydlisko, pretože mu britské úrady zatiaľ nepredĺžili víza.

"Roman Abramovič dorazil ako každý iný človek na izraelské veľvyslanectvo v Moskve. Vyplnil si žiadosť o povolenie na imigráciu, jeho dokumenty boli preverené podľa zákona o návrate a bol uznaný za oprávneného," vyhlásil v pondelok podľa denníka The Guardian hovorca izraelského ministerstva vnútra.

Kontakty s ruským režimom

Oligarcha, ktorý udržuje blízke kontakty s ruským režimom, podľa ruských médií kúpil v Tel Avive niekdajší luxusný hotel a priľahlý pozemok. Získaním izraelského pasu sa stal najbohatším človekom v židovskom štáte.

Miliardár, ktorý mal doteraz stále bydlisko na britskom ostrove Jersey, stál o izraelské občianstvo hlavne preto, že mu umožňuje polročný bezvízový pobyt v Spojenom kráľovstve. Izrael ľuďom s židovskými koreňmi dáva v rámci repatriačných programov občianstvo automaticky, ak sa rozhodnú do Izraela presťahovať. Pas dostávajú okamžite.

Londýn chce viac preverovať majetok ruských miliardárov

Abramovič, ktorého rodina pochádza z Litvy, je predsedom Federácie ruských židovských obcí a je považovaný za veľkého mecenáša. Izraelské médiá uvádzajú, že podnikateľ za posledných dvadsať rokov venoval štátu Izrael a židovským organizáciám v Rusku celkovo poldruha miliardy dolárov.

Abramovič je podľa britskej tlače s majetkom vyše 12 miliárd dolárov trinástym najbohatším obyvateľom Spojeného kráľovstva. V poradí ruských oligarchov mu patrí jedenáste miesto.

Po otrave bývalého ruského agenta Sergeja Skripala na juhu Anglicka, z ktorej Londýn obviňuje Rusko, chcú britské úrady majetok ruských boháčov žijúcich na ostrovoch dôkladnejšie preverovať. Podľa britskej tlače sa hlavne zaujímajú o pôvod majetku. V prípade Abramoviča ale údajne neexistuje podozrenie, že by ho získal nezákonne.

01 - Modified: 2022-11-29 06:59:30 - Feat.: - Title: Traja Palestínčania na Západnom brehu zomreli po stretoch s izraelskými vojakmi 02 - Modified: 2022-11-29 06:25:40 - Feat.: - Title: Pri izraelskej paľbe na Západnom brehu zahynul Palestínčan. Vojaci ho zastrelili kvôli hádzaniu kameňov 03 - Modified: 2022-11-25 06:20:33 - Feat.: - Title: Víťaz izraelských volieb Likud sa dohodol na vládnej koalícii s krajnou pravicou 04 - Modified: 2022-11-22 12:00:00 - Feat.: - Title: Rieka plná príbehov: znečistený Jordán sa dočká ozdravenia 05 - Modified: 2022-11-15 19:46:51 - Feat.: - Title: Izraelský premiér odmieta vypočúvanie vojakov vyšetrovateľmi FBI
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. december 2022 13:58