Johnson & Johnson. Snímka: Reuters
StoryEditor

Johnson & Johnson musí zaplatiť 4,7 miliardy dolárov ženám s rakovinou vaječníkov

13.07.2018, 11:38
Autor:
ČTKČTK
Skupina žien v spoločnej žalobe proti J&J tvrdila, že používanie niektorých výrobkov im spôsobilo rakovinu vaječníkov.

Pokutu a odškodné v celkovej výške 4,69 miliardy dolárov musí zaplatiť americká spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) ženám, ktoré po používaní hygienických potrieb obsahujúcich mastenec s azbestom ochoreli rakovinou vaječníkov. Rozhodla o tom vo štvrtok porota v štáte Missouri.

Podľa agentúry Reuters ide o doteraz zďaleka najvyššiu čiastku, ktorú musí firma čeliaca rade podobných žalôb zaplatiť.

Skupina 22 žien v spoločnej žalobe proti J&J tvrdila, že používanie niektorých výrobkov vrátane detského zásypu, ktoré obsahovali mastenec, im spôsobilo rakovinu vaječníkov.

Podľa právnikov žalujúcich žien spoločnosť vedela o tom, že mastenec obsahuje azbest, ktorý môže spôsobiť rakovinu. Bez ohľadu na to výrobky predávala, bez toho, aby zákazníkov varovala, uviedli advokáti.

Porota po vypočutí približne desiatich expertov uznala nárok žien na odškodné vo výške 550 miliónov dolárov. Neskôr stanovila ešte výšku exemplárnej pokuty, ktorej cieľom je predísť možnému opakovaniu podobných pochybení. Firme nariadila zaplatiť ďalších 4,14 miliardy dolárov.

Spoločnosť je sklamaná verdiktom

"Johnson & Johnson je hlboko sklamaná verdiktom, ktorý bol výsledkom od základu neférového procesu," uviedla podľa Reuters spoločnosť vo vyhlásení. Firma tvrdí, že jej výrobky na báze mastenca azbest neobsahujú a disponuje za dlhé desaťročia ich predaja štúdiami, ktoré dokazujú ich nezávadnosť.

Štúdia amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv skúmala od roku 2009 do roku 2010 rôzne vzorky mastenca, vrátane produktov od J & J. V žiadnych však azbest neobjavila. Zástupca obžaloby sa k tomuto argumentu podľa BBC ohradil tým, že pri testovaní použil úrad aj firma nevhodné metódy.

Výrobkami spôsobujúcich rakovinu vaječníkov sa zaoberala aj britská charitatívna organizácia Ovacome. Tá uznala, že sa v minulých rokoch objavili obavy, že by používanie púdru v oblasti genitálií mohlo zvýšiť riziko rakoviny vaječníkov, nikdy vraj ale neboli vedecky preukázané.

Prepad akcií firmy

Akcie firmy v reakcii na rozhodnutie o pokute klesli o jedno percento.

J & J čelí kvôli produktom obsahujúcim mastenec niekoľkými tisícom žalôb. V mnohých podobných prípadoch dostala firma nariadené vyplatiť už stovky miliónov dolárov. Vlani v auguste napríklad vysúdila jediná žena v Kalifornii 417 miliónov dolárov. Súdy v prípadoch podobných žalôb výšky postihov stanovenú porotami často pozmenia.

01 - Modified: 2022-11-25 07:11:57 - Feat.: - Title: Súd v Hongkongu pokutoval kardinála a ľudí, ktorí pomáhajú zadržaným počas prodemokratických protestov 02 - Modified: 2022-11-14 14:00:00 - Feat.: - Title: Rakovina prostaty môže byť v ranom štádiu bez príznakov: Akým vyšetrením sa dá odhaliť? 03 - Modified: 2022-10-27 22:00:00 - Feat.: - Title: Dobrá skúsenosť, ale nikomu ju neprajem. Spoveď hokejistu, ktorý prekonal rakovinu 04 - Modified: 2022-10-18 14:01:00 - Feat.: - Title: Produkty na vyrovnávanie vlasov zvyšujú riziko jedného druhu rakoviny, tvrdí štúdia 05 - Modified: 2022-10-15 21:56:46 - Feat.: - Title: Člen basketbalovej Siene slávy Dikembe Mutombo má nádor na mozgu, venuje sa charite
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. november 2022 18:29