Extrémne počasie a prírodné katastrofy boli zaradené medzi najväčšie hrozby pre planétu, píše sa v novej správe Global Risks Report 2018 od Svetového ekonomického fóra. Každoročne spôsobujú škody v miliardách a negatívne vplývajú na ekonomiky štátov po celom svete.
V minulosti analýzam dominovali ekonomické krízy, ako napríklad kolaps trhu. Do popredia sa ale v posledných rokoch čoraz viac dostávajú environmentálne hrozby, ktoré sú v súčasnosti považované za najväčšie výzvy ľudstva.
Podľa najnovšej správy Global Risks Report 2018 sa do popredia globálnych rizík dostávajú environmentálne hrozby:
Spolu s extrémnym počasím a prírodnými katastrofami sú ďalšími environmentálnymi hrozbami v hornej časti rebríčka neschopnosť zvládnuť zmenu klímy a strata biodiverzity, informuje portál Independent.
Pred rokom 2010 sa environmentálne hrozby nikdy neocitli na popredných miestach v analýzach globálnych hrozieb.
„Dotláčame našu planétu až na samotný pokraj a škody sa začínajú javiť čoraz jasnejšie,“ píšu v zhrnutí správy jej autori.
Najmä búrky a záplavy spôsobujú obrovské ekonomické škody po celom svete. Napríklad hurikán Katrina spôsobil ekonomické straty vo výške 108 miliárd dolárov, čo je asi štyrikrát viac ako hurikán Andrew v roku 1992.
Hrozbu, ktorú predstavuje zmena klímy a následne extrémne počasie, možno vidieť z nasledujúcej infografiky. Pred desiatimi rokmi došlo k 606 extrémnym prírodným udalostiam s celkovou škodou 69 miliárd dolárov. V roku 2016 sa celosvetovo vyskytlo 797 katastrof súvisiacich s počasím, čo prinieslo hospodárske straty vo výške 129 miliárd dolárov.
Celosvetový počet prírodných katastrof a ich odhadovaná škoda, ktorú spôsobili: