Flickr/Personal Creations
StoryEditor

Česko je európskou hračkárskou veľmocou. Ich export dosahuje dve miliardy eur

17.12.2018, 13:53
Autor:
ČTKČTK
Za prednú pozíciu vďačí Česko najmä postupnému presunu výroby stavebníc Lego do zeme.

Česká republika je najväčším vývozcom hračiek v Európe. Hodnota ich exportu dosahuje dve miliardy eur. Na export idú hlavne plastové stavebnice, ale aj bábiky, miniatúrne modely alebo rôzne hračkárske sady. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank.

Za prednú pozíciu vďačí Česko najmä postupnému presunu výroby stavebníc Lego do zeme. Práve stavebnice z plastu totiž tvoria viac ako dve tretiny českého vývozu hračiek. Silnú pozíciu majú českí hračkári tiež vo vývozoch bábik alebo miniatúrnych modelov.

"Hračky sú jedným z najobľúbenejších vianočných darčekov v domácnostiach. Českí výrobcovia však nedodávajú len pod domáce vianočné stromčeky, vďaka vývozu stavebníc, bábik či miniatúrnych modelov sme európskou hračkárskou veľmocou," uviedol hovorca UniCredit Bank Petr Plocek.

Česká republika je spolu so Slovenskom od rozšírenia EÚ v roku 2004 najrýchlejšie rastúcim vývozcom hračiek v Európe.

Export sa zvýšil viac ako desaťnásobne

Hodnota exportov hračiek sa v oboch krajinách v porovnaní s rokom 2005 zvýšila viac ako desaťnásobne. Pozíciu európskeho lídra si ČR vydobyla v roku 2012, kedy vystriedala Nemecko. Okrem Slovenska a Českej republiky zaznamenalo výrazný nárast exportov tiež Estónsko, Grécko a Poľsko.

Výdavky za hračky výraznejšie zaostávajú za priemerom EÚ vo väčšine krajín strednej a východnej Európy. Najmenej sú v regióne ochotné zaplatiť za hračky domácnosti v Chorvátsku, Bulharsku a Rumunsku, a to 15 až 25 percent priemeru EÚ. Slovenské domácnosti dávajú za hračky 29 percent priemeru EÚ. Česi spolu s Estóncami utratia za hračky o 11 percent menej ako je priemer EÚ.

Najväčší vývozcovia v Česku

Podľa údajov Združenia pre hračku a hru české hračkárske firmy vlani zvýšili výrobu o deväť percent na 3,05 miliardy korún. Štyri fabriky zahraničných hračkárskych spoločností v ČR vyrobili produkty za 6,2 miliardy korún.

Najväčšími českými vývozcami sú ABAfactory, Abrex, BD Tova Brno, Moravská ústředna DUV Brno či Detoa Albrechtice. V ČR majú svoje montážne a z časti výrobné prevádzky aj nadnárodné spoločnosti Simba, LEGO, Ravensburger a Playmobil. Väčšinou sa však diely a polotovary vyrábajú vo svete a v Česku sa kompletizujú, balia a distribuujú, uvádza združenie.

01 - Modified: 2022-07-07 08:27:10 - Feat.: - Title: Kurací postroj či mäsové ponožky. Toto sú najbizarnejšie veci, ktoré si môžeš kúpiť na Amazone 02 - Modified: 2022-06-17 09:28:40 - Feat.: - Title: Made in Slovakia? Firmy majú problém presadiť sa s touto značkou za hranicami 03 - Modified: 2022-06-09 07:21:23 - Feat.: - Title: HN24: Rast čínskeho exportu vďaka uvoľňovaniu koronavírusových reštrikcií prudko zrýchlil 04 - Modified: 2022-05-13 13:00:00 - Feat.: - Title: Kto nahradí Rusko na mape biznisu? K slovu sa hlási Stredná Ázia 05 - Modified: 2022-05-05 20:11:26 - Feat.: - Title: Česko bude s Nemeckom rokovať o spoločnom využití LNG terminálov. Cieľom je energetická nezávislosť
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. júl 2022 12:00