Reuters
StoryEditor

Zakladateľ Huawei kritizoval USA: Nie je spôsob, ako by nás mohli rozdrviť

19.02.2019, 09:51
Autor:
ČTKČTK
Minulý týždeň americký minister zahraničia Mike Pompeo varoval spojencov pred používaním technológií od Huawei.

Zakladateľ čínskej telekomunikačnej firmy Huawei Žen Čeng-fej povedal britskej televíznej a rozhlasovej stanici BBC, že zatknutie svojej dcéry, finančnej riaditeľky Huawei Meng Wan-čou považuje za politicky motivované.

"Po prvé mám námietky proti tomu, čo USA urobili. Tento typ politicky motivovaného skutku je neprijateľný," povedal Žen Čeng-fej. Kritizoval tlak Spojených štátov, zdôraznil však, že USA nedokážu firmu zničiť.

Kanada zadržala Meng 1. decembra na žiadosť Spojených štátov, kde je finančná riaditeľka spoločnosti obvinená z prania peňazí, podvodu, krádeže obchodných tajomstiev a porušovania sankcií proti Iránu. Huawei popiera, že by sa dopustila čohokoľvek zlého.

"Nie je spôsob, ako by nás USA mohli rozdrviť," vyhlásil. "Svet nás nemôže opustiť, pretože sme pokročilejší," myslí si. "Ak svetlá zhasnú na západe, východ bude stále žiariť. Pokiaľ na severe zavládne tma, bude tu ešte juh. Amerika nie je svet, Amerika je len časť sveta," vyhlásil.

Pripustil však, že prípadná strata zákazníkov by mohla mať významný dosah.

Pompeo varoval spojencov

Minulý týždeň americký minister zahraničia Mike Pompeo varoval spojencov pred používaním technológií od Huawei.

Austrália, Nový Zéland a USA už zakázali či vyradili Huawei z dodávok zariadení pre budúce siete 5G, zatiaľ čo Kanada skúma, či výrobky firmy predstavujú vážnu bezpečnostnú hrozbu, pripomenula BBC.

​Dodala, že britské stredisko pre kybernetickú bezpečnosť usúdilo, že riziko spojené s použitím technológií Huawei je zvládnuteľné a že mnohí britskí operátori, vrátane Vodafone, spolupracujú s Huawei pri rozvoji svojich sietí 5G. Tento postoj sa však preskúmava a čaká sa na rozhodnutie britskej vlády, ktorá má v marci či apríli rozhodnúť, či môžu používať technológie Huawei.

Investície v Británii

O možnosti k zákazu Žen povedal, že Huawei kvôli tomu nezruší svoje investície a že bude v Británii naďalej investovať. "Stále dôverujeme Spojenému kráľovstvu a dúfame, že nám Spojené kráľovstvo bude dôverovať ešte viac," povedal. "V Spojenom kráľovstve budeme viac investovať, pretože ak nám Spojené štáty nedôverujú, presunieme investície z USA do Británie v ešte väčšej miere."

Huawei, ktorá je najväčšou čínskou súkromnou spoločnosťou, sa ocitla v centre podozrenia kvôli väzbám na čínsku vládu. USA a ďalšie štáty vyjadrujú obavy, že jej technológie môžu byť zneužité čínskymi spravodajskými službami k špehovaniu.

​Ale Žen uisťoval BBC, že špehovanie predstavuje riziko, ktoré nechce podstúpiť, a že žiadne "zadné vrátka" neinštaluje. "Nechceme riskovať znechutenie našej krajiny a našich zákazníkov po celom svete kvôli niečomu takému," tvrdil. "Naša spoločnosť sa nikdy nedopustí špionáže. Ak by sa tak stalo, podnik by som zavrel."

01 - Modified: 2023-06-07 10:03:25 - Feat.: - Title: Európska únia zvažuje, že členským štátom zakáže v sieťach 5G využívať zariadenia Huawei 02 - Modified: 2023-05-27 09:13:12 - Feat.: - Title: Sú škaredé. Hodinky však obsahujú unikátnu funkciu a počínajú si v nej veľmi dobre 03 - Modified: 2023-05-17 09:48:29 - Feat.: - Title: Huawei sa nebabre. Predstavuje jeden model smart hodiniek za druhým, teraz uvádza najvyspelejšiu novinku 04 - Modified: 2023-05-11 09:12:44 - Feat.: - Title: Absolútna novinka sa stala okamžite svetovo najlepším telefónom na fotenie 05 - Modified: 2023-05-04 09:02:08 - Feat.: - Title: Takto vyzerá budúcnosť poľnohospodárstva. Drony kontrolujú kvalitu plodov a rastlín, videli sme ukážku
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
07. jún 2023 12:07