Fíni stavajú jadrové elektrárne, vedia, že na biomase energetiku neudržia, vraví Peter Líška.DESANA DUDÁŠOVÁ
StoryEditor

Brexit ovplyvní vnímanie jadra

10.03.2019, 23:00
Nepotrebujeme obnoviteľné zdroje, ale čisté zdroje, tvrdí v rozhovore pre HN Peter Líška, podpredseda predstavenstva spoločnosti VUJE.

Jadrovej energetike sa venujete niekoľko desaťročí. Ktoré udalosti, respektíve míľniky, spätne považujete za najzásadnejšie?
Mal som to šťastie, že som stál pri všetkých veľkých projektoch, ktoré na Slovensku boli – od uvádzania elektrárne V1 a V2 Bohunice do prevádzky až po dostavbu 1. a 2. bloku Mochoviec a rekonštrukciu Bohuníc V1. Napriek tomu, že táto rekonštrukcia bola technicky vydarená a všetky medzinárodné misie, ktoré sem prišli, konštatovali, že má rovnako vysokú technickú úroveň bezpečnosti ako elektrárne rovnakého veku v západnej Európe, bola z politických dôvodov odstavená. A významná je aj dostavba Mochoviec 3 a 4, kde náš najvýznamnejší vklad je preprojektovanie.

Čo to znamená?
V podstate sme urobili takzvaný redizajn projektu, pretože projekt bol zastaraný. Myslím si, že táto časť práce sa nám vydarila, pretože projekt spĺňal kritériá takmer rovnako ako bloky, ktoré sa aktuálne stavajú.

Ako vnímate vývoj dostavby 3. a 4. bloku Mochoviec? Predsa len, sprevádzalo ho mnoho omeškaní a komplikácií. Teraz je tretí blok tesne pred spustením.
Samozrejme, komplexné hodnotenie môžu robiť tí, ktorí projekt riadia. Spoločnosť VUJE pre dostavbu Mochoviec zabezpečuje rôzne systémy, napríklad vzduchotechniku, diagnostiku, radiačnú kontrolu, laboratóriá a bezpečnostnú dokumentáciu. V záverečnej fáze budeme mať kľúčovú úlohu. Budeme mať na starosti fyzikálne a energetické spúšťanie blokov. Z tohto hľadiska ide všetko podľa plánu a nie je zatiaľ dôvod, prečo by sme naše úlohy v rámci harmonogramu nemali splniť, a teda zrealizovať spustenie 3. bloku ešte tento rok.


Na Slovensku sa viac ako polovica elektriny vyrába z jadra, v tomto roku sa má spustiť tretí blok Mochoviec, podiel v energetickom mixe sa tak ešte zvýši. Je to bezpečné, sústrediť sa takto na jeden zdroj?
Až bude d...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-06-13 07:10:26 - Feat.: - Title: Mesežnikov o výsledkoch eurovolieb: Charakter straníckej súťaže nahrával skôr Progresívnemu Slovensku a Smeru 02 - Modified: 2024-06-11 09:03:29 - Feat.: - Title: Ako treba investovať a na čo si treba dávať pozor? Odborník upozorňuje na dôležité úskalia (rozhovor) 03 - Modified: 2024-06-10 09:42:36 - Feat.: - Title: V niektorých štátoch daň z cukru stihli zrušiť. Prináša to aj negatívne efekty, tvrdí expert pre HN 04 - Modified: 2024-06-07 22:00:00 - Feat.: - Title: Módni návrhári Lucia a Peter Žiakovci: V súčasnej móde chýba krása, akoby ľudia po nej neprahli 05 - Modified: 2024-06-10 07:21:40 - Feat.: - Title: Akú studňu si dať spraviť? Vŕtaná garantuje vodu aj v extrémne suchých dňoch, kopaná nie (otázky a odpovede)
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
13. jún 2024 09:57