Reuters
StoryEditor

Do USA sa dostávajú drogy za miliardy dolárov. Trump pohrozil Mexiku sankciam

05.04.2019, 19:19
Autor:
ČTKČTK
Americký prezident sa opäť vyhrážal cez sociálne siete.

Americký prezident Donald Trump pohrozil Mexiku hospodárskymi sankciami kvôli drogám, ktoré sa nelegálne dostávajú z Mexika do USA.

Svojho južného suseda tiež znovu varoval, že uzavrie hranice a zavedie 25-percentné clá na dovoz áut z Mexika, ak tamojšia vláda poľaví v zastavovaní ilegálnej migrácie. Trump ale tiež mexickú vládu za zastavovanie migrantov smerujúcich cez jeho územie do USA pochválil.

"Mexiko prvýkrát za desiatky rokov zmysluplne zadržiava ľudí na svojej južnej hranici pred dlhým pochodom migrantov do USA. To je skvelé a tak by to malo byť," napísal dnes na twitteri Trump pred dvojdňovou cestou do Kalifornie, kde má navštíviť aj hranice s Mexikom.

V ďalšom tweete ale Trump začal s vyhrážkami. "Pokiaľ ale Mexiko z nejakého dôvodu prestane nelegálnych migrantov zastavovať a vracať ich tam, odkiaľ prišli, budú USA nútené uvaliť 25-percentné clá na všetky autá vyrobené v Mexiku a dovážané cez hranicu k nám," napísal Trump.

Potom americký prezident ešte uviedol, že zvažuje ekonomické sankcie za "ilegálne drogy v hodnote 500 miliárd dolárov, ktoré sú pašované cez Mexiko do USA". Agentúra Reuters uviedla, že zatiaľ nie je jasné, aké majú sankcie byť a že Biely dom to doteraz nespresnil.

Trump už vlani kritizoval krajiny Strednej Ameriky za nedostatočné kroky na zastavenie migrácia z týchto štátov do USA, kam Stredoameričania utekajú pred chudobou, nezamestnanosťou a kriminalitou. Trump označuje týchto migrantov za bezpečnostnú hrozbu pre Spojené štáty a už vlani poslal na americko-mexickú hranicu tisíce vojakov, aby zabránili nelegálnym prechodom.

Tento rok vo februári Trump dekrétom vyhlásil na južnej hranici s Mexikom stav núdze. Týmto krokom chce obísť Kongres a získať prístup ku krízovým fondom, aby mohol na americko-mexickom pomedzí postaviť hraničný múr, čo je jeden z jeho ústredných predvolebných sľubov.

01 - Modified: 2022-09-14 05:00:00 - Feat.: - Title: Aj tieto neresti dokážu skrátiť život až o päť rokov 02 - Modified: 2022-09-06 05:00:00 - Feat.: - Title: Počet liečených užívateľov drog bol vlani najnižší za uplynulých päť rokov 03 - Modified: 2022-08-22 18:45:09 - Feat.: - Title: Bodka pre „fínsky Partygate“? Drogový test Sanny Marinovej bol negatívny 04 - Modified: 2022-08-20 12:44:00 - Feat.: - Title: Poslancov parlamentu v Čile začnú povinne testovať na prítomnosť drog 05 - Modified: 2022-08-19 14:34:34 - Feat.: - Title: Najkontroverznejšia hviezda: Ezra Miller majú na krku obvinenia zo sexuálneho zneužívania, napadnutia či vedenia kultu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. september 2022 22:40