StoryEditor

Plug-in hybridy sú podvod, tvrdí vedec. Švajčiari urobili prevratný krok, zrušili na ne dotácie

19.01.2022, 17:30
Automobily s dvoma rozličnými motormi majú podľa vedeckej správy o 116 percent vyššie emisie, ako uvádzajú výrobcovia.

Plug-in hybridné automobily sú často prezentované ako to najlepšie z oboch svetov. Disponujú dvoma motormi – spaľovacím a elektrickým –, ktoré sa striedajú, a mali by mať prednosti klasických vozidiel, ale s nižšími emisiami. Švajčiarsky kantón Valais to však vidí inak.

Na základe štúdie spoločnosti Impact Living zrušil všetky dotácie na tento typ strojov, ktoré sa šplhali takmer na päťtisíc eur. Správa totiž poukazuje na to, že „čo sa týka znečistenia ovzdušia, plug-in hybridy majú len veľmi nepatrné výhody, alebo žiadne, v porovnaní s bežnými automobilmi so spaľovacím motorom“.

Vedci vysvetľujú, že existuje veľký rozdiel medzi tým, čo tvrdia výrobcovia, a dátami z terénu. Uvádzajú napríklad, že oproti avizovaným číslam majú tieto stroje o 116 percent vyššie emisie. Realitu skrášľujú aj klasické vozidlá, ale testy v rovnakých podmienkach ukazujú „iba“ o 26 percent horšie výsledky. Správa v skratke konštatuje, že tento druh hybridov nedodržiava svoje sľuby a nie je až taký šetrný k životnému prostrediu.

Ako funguje plug-in hybrid?
Plug-in hybridy na rozdiel...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 04:05