Minister hospodárstva Peter Žiga hovorí, že vláda sa snaží priniesť opatrenia, ktoré pomôžu celému podnikateľskému prostrediu.TASR
StoryEditor

Žigov rezort považuje informácie o exekúcii voči SPP pre Duckého zmenky za škandál

16.05.2019, 18:16
Autor:
TASRTASR
SPP tvrdí, že cyperská schránková spoločnosť pokračuje v nezákonných pokusoch o získanie 30 miliónov eur.

Ministerstvo hospodárstva považuje informácie o exekúcii voči spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel pre tzv. Duckého zmenky za škandál. Uviedol to hovorca rezortu Maroš Stano v reakcii na oznámenie SPP, že cyperská schránková firma sa znovu snaží nezákonne získať 30 miliónov eur od SPP.

"Takýto postup je výslovne v rozpore so zákonom o ochrane majetku štátu v plynárenstve, ktorý koncom minulého roka schválila vláda a Národná rada SR. MH SR podporuje všetky kroky, ktoré tento protizákonný stav zvrátia a opäť uvoľnia prostriedky SPP. Spôsobom, ako k pokusu o exekúciu majetku štátu prišlo, by sa mali zaoberať orgány činné v trestnom konaní, aj ministerstvo spravodlivosti," dodal Stano.

Hovorca SPP Ondrej Šebesta informoval, že cyperská schránková spoločnosť Stroden Management Limited, pokračuje v nezákonných pokusoch o získanie 30 miliónov eur od spoločnosti SPP.

Akciovej spoločnosti SPP bolo 15. mája 2019 doručené upovedomenie o začatí exekúcie a následne zablokované finančné prostriedky na bankovom účte, napriek tomu, že je to vyslovene a v príkrom rozpore so zákonom.

Šebesta pripomenul, že Najvyšší súd síce v novembri 2018 svojím rozhodnutím priznal pochybný nárok schránkovej spoločnosti so sídlom na Cypre, avšak toto rozhodnutie nie je vykonateľné. SPP totiž v zákonnej lehote podal mimoriadny opravný prostriedok – dovolanie, ktoré v zmysle zákona zabraňuje možnosti začať voči SPP exekúciu. Cyperská schránka sa tak za každú cenu snaží nezákonne dostať k majetku SPP a Slovenskej republiky.

Hovorca SPP uviedol, že SPP v tejto súvislosti ihneď podal návrh na zastavenie exekúcie a zároveň pripravuje ďalšie kroky na ochranu svojich záujmov, vrátane podnetov na preskúmanie zákonnosti postupu relevantných subjektov v tomto exekučnom konaní, ako aj podania trestného oznámenia z dôvodu zjavného úmyselného konania spôsobiť SPP a Slovenskej republike škodu veľkého rozsahu.

01 - Modified: 2022-11-21 13:40:48 - Feat.: - Title: Zvýhodnia e-autá a obmedzia konvenčné modely. „Na stole“ sú výrazné zmeny pre motoristov 02 - Modified: 2022-11-16 13:30:18 - Feat.: - Title: SPP bude predávať elektrinu pre domácnosti dodávateľom za 67,3 eura za megawatthodinu 03 - Modified: 2022-11-15 16:16:25 - Feat.: - Title: Pol miliardy eur od štátu bude pre podnik slúžiť ako finančná rezerva, odkazuje SPP 04 - Modified: 2022-11-15 15:34:53 - Feat.: - Title: Škrt cez plány slovenskej vlády. Plyn prudko zdražel po požiari v Nórskom mori 05 - Modified: 2022-11-16 23:07:19 - Feat.: - Title: Plán A padol. Zmraziť ceny plynu bude drahé, aj 40-percentné zdraženie vyjde na stámilióny
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. november 2022 09:36