Mafra/Marie Stránská
StoryEditor

Český startup Kiwi mení majiteľa, prevzali ho Američania

03.06.2019, 09:32
Autor:
ČTKČTK
Kiwi sa chystá vstúpiť do ďalšej fázy rastu.

Väčšinový podiel v brnenskej firme Kiwi.com, ktorá vytvorila vyhľadávač lacných leteniek, kúpil americký fond General Atlantic. Svoj podiel predal Impuls Capital Ondreja Tomka aj ďalší investori.

Podľa tlačovej správy spoločnosti Kiwi.com si spoluzakladatelia Oliver Dlouhý a Jozef Képesi ponechajú naďalej významný podiel. Cenu transakcie spoločnosť zverejňovať nebude, povedal dnes jej zakladateľ Oliver Dlouhý. Podľa skorších nepotvrdených údajov mal General Atlantic za podiel zaplatiť takmer tri miliardy korún.

Dlhý potvrdil, že okrem Ondreja Tomka a jeho Impuls Capital, predali svoje podiely tiež Jiří Hlavenka, Jaroslav Kokolus a bývalá výkonná riaditeľka firmy Lucie Brešová. "My s Jozefom Képesim a Ľubošom Charčenkom zostávame so 40 percentami, Touzimsky Airlines si ponechávajú necelých desať percent," spresnil Dlouhý.

Kiwi.com sa podľa neho chystá vstúpiť do ďalšej fázy rastu. Brnenská firma bola založená v roku 2012 a v rokoch 2017 a 2018 ju časopis Forbes zvolil medzi najrýchlejšie rastúce startupy v Európe. V minulom roku dosiahla tržby 30,9 miliardy korún.

"Unikátna je Kiwi.com predovšetkým vďaka tomu, že do firmy sa investovalo do dnešného dňa len 1,4 milióna dolárov, čo je na startupové pomery hrozne málo. Navyše firma bola hneď v prvých rokoch zisková. Takéto porovnanie nemôžu ponúknuť ani najznámejšie svetové firmy ," uviedol investičný riaditeľ Impuls Capital Branislav Gordan, ktorý mal predaj podielu na starosti.

Touzimsky Kapital predal po piatich rokoch približne polovicu svojho podielu. "Po piatich rokoch, kedy sme mohli zblízka sledovať fenomenálny rast Kiwi.com, sme presvedčení, že jeho inovačný potenciál ešte zďaleka nie je vyčerpaný. Veríme, že príchod významného partnera so skúsenosťami s projektmi v oblasti online travel poskytne spoločnosti ďalší rastový impulz a okrem iného tiež globálnu manažérsku kompetenciu. Ponechávame si preto zhruba polovicu majetkovej účasti a tešíme sa na možnosť podieľať sa na budúcom úspechu Kiwi.com na svetových trhoch," uviedla Irena Valentová z Touzimsky Kapital.

General Atlantic je poprednou svetovou takzvanou growth equity spoločnosťou, čo znamená, že firmám poskytuje kapitál a strategickú podporu k ich rastu. Spolupracuje s viac ako 150 investičnými profesionálmi po celom svete. Za 40 rokov investovala do viac ako 350 spoločností, medzi ktorými sú napríklad Airbnb, Priceline, Flixbus alebo Uber.

01 - Modified: 2022-12-08 16:12:37 - Feat.: - Title: Filip Sulík už nie je CEO platformy Youdare. Kritika nás vyburcovala, atakujeme 100-tisíc užívateľov, tvrdí startup 02 - Modified: 2022-10-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Slovenská firma získala financie na umelú inteligenciu v zdravotníctve. Chcú ísť na svetové trhy 03 - Modified: 2022-10-24 09:00:00 - Feat.: - Title: Zostrojili robota, ktorý elektrickými výbojmi ničí burinu. Uvidíme, čo na to naše babky, možno ti naň prispejú 04 - Modified: 2022-10-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Startupy sa často topia v ideáloch. Ak chcú uspieť, mali by sa vyhnúť začiatočníckym chybám 05 - Modified: 2022-10-04 22:00:00 - Feat.: - Title: Keď padajú startupy: Čarovanie s víziami nenahradí hospodárske výkazy
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. marec 2023 08:23