Reuters
StoryEditor

Rusko zaplatí Kazachstanu 76 miliónov dolárov ako odškodné za znečistenú ropu

27.06.2019, 21:22
Autor:
ČTKČTK
Odškodné zrejme nebude platiť štát, ale Transnefť, čo je štátny prevádzkovateľ ropovodov.

Rusko zaplatí Kazachstané odškodné 15 dolárov za každý znečistený barel ropy. S odkazom na zdroje z odvetvia to dnes uviedla agentúra Reuters. Celková suma sa tak vyšplhá na 76 miliónov dolárov (takmer 67 miliónov eur). Viac zdrojov, na ktoré sa agentúra odvoláva, predbežnú dohodu medzi Kazachstanom a ruským štátnym prevádzkovateľom ropovodov Transnefť označilo za prelom v kríze okolo kontaminovanej ruskej ropy. Kríza zasiahla aj Slovensko.

"Je to prvý skutočný pokrok od doby, kedy kríza v apríli prepukla," povedal jeden zo zdrojov. Konečnú dohodu však ruská spoločnosť Transnefť a kazašský KazTransOil ešte len podpíšu, upozornil ďalší zdroj.

Správy o znečistení ropy organickými chloridmi sa objavili na konci apríla, kedy bola znečistená ropa zistená v prístave Usť-Luga na pobreží Baltského mora a v ropovode Družba. Ten surovinu privádza do Bieloruska, Nemecka, Poľska, na Ukrajinu, Slovensko, do Maďarska a do Českej republiky. Celkovo takto bolo prepravených asi päť miliónov ton kontaminovanej ropy, vrátane 700-tisíc ton ropy kazašskej, ktorú väčšinou nakúpila obchodná spoločnosť Vitol.

Krajiny napojené na ropovod Družba dovoz ruskej ropy zastavili. Na Slovensko bol dovoz obnovený koncom mája.

Námestník ruského ministra energetiky Pavel Sorokin tento mesiac uviedol, že o odškodnom sa bude rokovať prípad od prípadu. Kompenzácia by podľa neho mali byť predmetom rokovaní medzi predajcami a odberateľmi ropy. Ich výška však podľa vtedajšieho oznámenia ruského námestníka bude iná v prípade Družby a iná v prípade Usť-Lugy.

Odškodné zrejme nebude platiť štát, ale Transnefť, čo je štátny prevádzkovateľ ropovodov. Podľa jedného zo zdrojov bude kľúčové, akú dohodu uzavrie Transnefť s najväčším ruským producentom ropy, firmou Rosnefť. Od toho sa bude odvíjať výška odškodného pre ostatných výrobcov a odberateľov.

01 - Modified: 2023-06-02 20:04:00 - Feat.: - Title: USA chcú rokovať s Ruskom a Čínou o kontrole jadrových zbraní 02 - Modified: 2023-06-02 19:48:04 - Feat.: - Title: Arménsko nie je spojencom Ruska vo vojne s Ukrajinou. Berieme to na vedomie, znie z Moskvy 03 - Modified: 2023-06-02 20:52:19 - Feat.: - Title: Balalajka, kimono, klokan či chrúst. Navaľnyj si robí posmech z vedenia väznice 04 - Modified: 2023-06-02 15:31:46 - Feat.: - Title: Náklady na ochranu Putina idú prudko hore, v Moskve stavajú nový bunker 05 - Modified: 2023-06-02 14:02:50 - Feat.: - Title: Neprajníci sa čoraz viac snažia destabilizovať Rusko, tvrdí Putin. Represie proti opozícii sa zintenzívnili
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. jún 2023 09:24