Obrovské zvieratá, známe ako megafauna, zmizli asi pred 10 000 rokmi. Niektorí veria, že zmena klímy zabila megafaunu, ale neexistujú dôkazy. Podľa inej teórie zvieratá zomreli hladom. Vedci na Aljaške našli konzervovaných mamutov, ktorých žalúdky sú plné nestrávených rastlín.Pixabay
StoryEditor

Topenie večne zamrznutej pôdy môže spustiť hon na mamuty, varujú Rusi. Začne nová "zlatá horúčka"?

15.07.2019, 18:30
Autor:
iDnes.cziDnes.cz
Najväčší republika Ruskej federácie Jakutsko už pracuje na zákonnej regulácii obchodu s mamutiou slonovinou.

Aktivisti a úrady v severnom Rusku varujú pred vznikom novej "zlatej horúčky" po slonovine z mamutov. Hľadači "pokladov" totiž v Rusku ročne vykopú pozostatky mamutov v hodnote 44,5 milióna eur.

Zvyšky tiel vyhynutých zvierat sa vynárajú z permafrostu, pôvodne večne zamrznutej krajiny v Jakutskom regióne, ktorá sa však vplyvom globálneho otepľovania roztápa.

Na čínskom trhu môžu mamutie kly priniesť veľké peniaze. Zo slonoviny z mamuta sa tu vyrábajú šperky, drobné ozdoby, nože a iné dekorácie.

Podľa ruských úradov dosahuje hodnota tohto doteraz neregulovaného trhu so slonovinou z chlpatých mamutov až 44,5 milióna eur ročne.

Rizikový biznis

"Proces zbierania mamutích pozostatkov treba regulovať," povedal úradník jakutského regiónu Vladimir Prokopjev. Zároveň varoval pred rizikami, ktoré tento biznis prináša pre miestnych obyvateľov.

Veľké obchodné záujmy alebo priamy zákaz zbierania pozostatkov mamutov by mohlo miestnych obyvateľov znevýhodniť. Podľa úradníkov by mali práve oni mať právo kly v obmedzenom množstve zbierať a žiť z výnosov z ich predaja, opisuje denník Guardian.

Hľadači mamutích pozostatkov používajú jednoduché nástroje alebo vodné pumpy. Môžu tak prísť k fantastickému bohatstvu, ale tiež poškodiť životné prostredie. V honbe za mamutími klami niektoré firmy využívajú aj potápačov, ktorí prehľadávajú odľahlé riečne toky dostupné len na motorových člnoch.

Pracujú na regulácii

Najväčší republika Ruskej federácie Jakutsko, oficiálne Republika Sacha, už pracuje na zákonnej regulácii obchodu s mamutiou slonovinou. Medzitým ale objem obchodu narástol na sto ton ročne.

Čínski obchodníci začali slonovinu nakupovať priamo od hľadačov. V Číne sa mamutia slonovina považuje za etickú alternatívu klov odrezaných africkým slonom.

Stovky tisíc mamutov

Prokopjev odhaduje, že v Jakutsku sa nachádza 500-tisíc ton mamutích fosílií. Ruské médiá uvádzajú, že vlani bolo objavených viac než 100 ton.

Predpokladá sa, že v severnom Rusku sú pochované desiatky alebo stovky tisíc mamutov. Vyhynuli pred zhruba 10-tisíc rokmi, najmä v dôsledku ich lovenia a klimatických zmien.

Na globálnej konferencii medzinárodnej organizácie na ochranu ohrozených druhov CITES by sa mal diskutovať návrh dať mamutom status ohrozeného druhu, hoci už dávno vyhynuli.

01 - Modified: 2022-09-18 20:12:00 - Feat.: - Title: Ruská prokuratúra má vysvetliť nasadenie väzňov z Ruska do bojov na Ukrajine 02 - Modified: 2022-09-18 19:00:11 - Feat.: - Title: Clinton odmietol, že by za ruskú inváziu na Ukrajinu mohlo rozšírenie NATO 03 - Modified: 2022-09-18 12:22:00 - Feat.: - Title: Putin vyzval Kirgizsko a Tadžikistan, aby nestupňovali pohraničný konflikt 04 - Modified: 2022-09-18 11:02:39 - Feat.: - Title: Rusko vystupňovalo útoky na civilnú infraštruktúru na Ukrajine, tvrdí Británia 05 - Modified: 2022-09-18 10:04:00 - Feat.: - Title: Šéf ruskej bezpečnostnej rady má v Číne rokovať o bezpečnostnej spolupráci
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
19. september 2022 08:19