StoryEditor

Prudké oslabenie najznámejšej kryptomeny. Bitcoin sa prepadol pod 34-tisíc dolárov

24.01.2022, 11:28
Autor:
ČTKČTK
Bitcoin je od posledného júlového výrazného poklesu historicky najnižšie. Za prudkým oslabením stoja pravdepodobne obavy z ruskej invázie na Ukrajinu.

Bitcoin dnes oslabuje, dopoludnia odpisoval okolo siedmich percent a dostal sa pod 34-tisíc dolárov. Najznámejšia kryptomena je tak najnižšia od minuloročného 25. júla a zhruba 51 percent pod svojím doterajším maximom, na ktoré vystúpila vlani v novembri.

Prudko oslabuje aj druhá najväčšia kryptomena ethereum. Za výpredajom aktív považovaných za rizikové sú podľa analytikov najmä obavy, že Rusko napadne Ukrajinu.

Vplyv amerického trhu 

Krátko pred pol dvanástou hodinou nášho času strácal bitcoin podľa špecializovaného webu CoinDesk 5,6 percenta na 33 746 dolárov. Ethereum v rovnakom čase odpisovalo cez desať percent na 2 259 dolárov, a bolo tiež najnižšie od konca minulého júla.

​Podľa analytikov sa bitcoin a ostatné kryptomeny v posledných týždňoch obchodujú v súlade s vývojom na amerických akciových trhoch, predovšetkým s indexom technologického trhu Nasdaq. Ten za celý minulý týždeň stratil 7,6 percenta. Bitcoin pokračoval v páde aj cez víkend, kedy sa na akciových trhoch neobchoduje.

Americké ministerstvo zahraničia v nedeľu uviedlo, že nariadilo rodinným príslušníkom diplomatov, aby opustili Ukrajinu. Podľa agentúry Reuters to je zatiaľ jeden z najjasnejších signálov, že sa americkí predstavitelia pripravujú na agresívne kroky Moskvy v tomto regióne.

Strach z konfliktu zasiahol akcie po celom svete a zároveň posilnil dolár a ropu.

Rozporuplné vízie kryptomeny 

K nervozite na trhoch prispieva aj dvojdňové zasadnutie americkej centrálnej banky (Fed), ktoré sa začne v utorok. Očakáva sa, že centrálna banka potvrdí pripravenosť začať zvyšovať úrokové sadzby.

​Analytik Michael Bucella zo spoločnosti BlockTower Capital, ktorá sa venuje investíciám do kryptomien, ale optimizmus nestráca. Bitcoin sa podľa neho stále nachádza "pevne v režime rastu". Ide o mladú triedu aktív a vyššia kolísavosť na takom trhu nie je príliš prekvapivá, povedal serveru CNBC.

Šéf spoločnosti Horizon Mark Elenowitz sa naopak domnieva, že bitcoin bude čeliť ťažkostiam, kým sa nezmenia makroekonomické podmienky. "Všeobecne povedané, keď sa sadzby zvýšia, mohli by sme vidieť viac výpredajov zdanlivo rizikových aktív, ako je bitcoin," povedal Elenowitz. Jeho firma poskytuje služby burzám cenných papierov.

19. máj 2022 01:12