Reuters
StoryEditor

Riešili klímu, prileteli tryskáčmi. DiCaprio, Obama či Zuckerberg sa zúčastnili na "stretnutí mozgov"

05.08.2019, 12:59
Celebrity sa stretli na Google Campe, ktorému tento rok dominovala klimatická zmena.

Barack Obama, Mark Zuckerberg, princ Harry či Leonardo DiCaprio. Zoznam vplyvných zahŕňal hollywoodske hviezdy a boháčov z celého sveta.

Tí všetci sa počas víkendu zúčastnili každoročnej akcie organizovanej firmou Google, nazvanej "Meeting of the Minds" (Stretnutie mozgov), známej však skôr ako Google Camp.

Stretnutie sa tento rok konalo už siedmykrát. Účastníci Google Campu rokovali v luxusnom letovisku Verdura Resort pri meste Sciacca na juhozápadnom pobreží Sicílie.

Kým v minulých rokoch sa tam riešili témy ako vzdelanie či ľudské práva, tento rok dominovala klimatická zmena.

Súkromné lietadlá a motorové jachty

Samotní účastníci však k celosvetovej ochrane podnebia príliš neprispeli. Letisko v Palerme, hlavná brána na Sicíliu, oznámilo v dňoch konania akcie, ktorá končila v nedeľu, 114 pristátí súkromných lietadiel.

Ďalší pozvaní prišli luxusnými motorovými jachtami.

Lietadlá, ktorými účastníci pricestovali, odhadom vyprodukovali stovky tisíc kilogramov CO2. Nárast jeho koncentrácie v ovzduší je pritom hlavnou príčinou globálneho otepľovania.

Nie je však úplne jasné, kto všetko na Sicíliu dorazil. Organizátori držali zoznam hostí v tajnosti a podľa denníka Daily Mail museli doložku o mlčanlivosti podpísať všetci zamestnanci rezortu vrátane chyžných a ochranky.

Totožnosť účastníkov možno podľa magazínu Forbes odhadovať napríklad podľa jácht zakotvených v zálive, prípadne sa niektoré celebrity "ukážu" pri presunoch po okolí.

Medzi pozvanými boli podľa britských médií napríklad britský princ Harry, herci Orlando Bloom a Bradley Cooper či spevák Harry Styles. Portál marieclaire.com uvádza aj Katy Perry či práve Leonarda DiCapria.

Vizionárske debaty na Google Campe

S myšlienkou usporiadania akcie prišli pred rokmi otcovia zakladatelia Googlu, Larry Page a Sergey Brin. Obaja by mali byť aj tento rok na mieste prítomní s tým, že vítajú jednotlivo každého z hostí.

Tohtoročný zraz mocných vyjde usporiadateľskú firmu, technologického giganta Google, približne na 20 miliónov dolárov - a to si ešte účastníci platia dopravu na miesto vlastnými prostriedkami.

Podľa jedného z vlaňajších hostí Google Campu, ktorý si neželal byť menovaný, a ktorého cituje časopis Forbes, "sú dopoludnia vyplnené vizionárskymi debatami o tom, ako urobiť tento svet lepším, zatiaľ čo popoludní sa účastníci môžu venovať relaxáciI a vybraným pokrmom a nápojom".

Celoplanetárny dosah tém diskutovaných na Google Campe má odrážať aj sprievodný program. Na účastníkov totiž čakal, ako každoročne, koncert a slávnostné večere v nasvetlených kulisách veľkolepých ruín starogréckych chrámov v Údolí chrámov pri Agrigente - ide o jeden z najvýznamnejších archeologických areálov sveta.

Tento rok bol hlavnou hviezdou britský spevák Chris Martin zo skupiny Coldplay, vlani koncertoval Sting.

01 - Modified: 2023-03-29 11:25:04 - Feat.: - Title: Indický súd čiastočne vyhovel Googlu v spore o dominantné postavenie Androidu 02 - Modified: 2023-03-22 19:52:11 - Feat.: - Title: Európska únia bezpodmienečne povolí Googlu prevzatie spoločnosti Photomath, píše Reuters 03 - Modified: 2023-03-26 04:00:00 - Feat.: - Title: Google Mapy možno nevyužívate naplno. Poznáte týchto desať skvelých funkcií? 04 - Modified: 2023-03-21 15:28:08 - Feat.: - Title: Do oblasti skladacích smartfónov mieri ďalšia značka. Ich skladačká má byť lacnejšia ako Samsung 05 - Modified: 2023-03-18 10:59:00 - Feat.: - Title: Taliansko chce postaviť most medzi Kalábriou a Sicíliou
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. marec 2023 14:38