StoryEditor

"Vyvíja sa to. Pozeráme sa na to." Trumpov poradca potvrdil, že prezident vážne zvažuje kúpu Grónska

18.08.2019, 20:18
Autor:
ČTKČTK
Poradcovia teraz čakajú na ďalšie inštrukcie od Donalda Trumpa, ako vážne by sa tým mali zaoberať.

Ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow v nedeľu potvrdil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa skúma možnosť nákupu Grónska a nie je to len nemiestny žart, ako si myslia dánski politici. Informoval o tom denník The Washington Post.

"Pozeráme sa na to"

"Vyvíja sa to. Pozeráme sa na to," povedal Kudlow v relácii Fox News Sunday. "Dánsko vlastní Grónsko. Dánsko je spojenec. Grónsko je strategické miesto ... Len hovorím, že prezident, ktorý niečo vie o kupovaní nehnuteľností, sa na to chce pozrieť," uviedol poradca.

​O želaní Trumpa, aby USA kúpili Grónsko, ktoré je dánskym autonómnym územím, informoval v polovici tohto týždňa ako prvý denník The Wall Street Journal.

Dvaja ľudia, ktorí o záležitosti vedia priamo, pre Washington Post povedali, že Trump o tomto svojom nápade hovoril už niekoľko týždňov.

Čakajú na ďalšie inštrukcie

Podľa nich jeho poradcovia teraz čakajú na ďalšie inštrukcie, ako sa rozhodnú, ako vážne by sa tým mali zaoberať.

Wall Street Journal vo štvrtok napísal, že Trump sa svojich poradcov niekoľkokrát pri rôznych neformálnych príležitostiach opýtal, či je nákup Grónska uskutočniteľný.

Grónsko Grónsko TASR/AP

Zaujali ho tamojšie bohaté nerastné zdroje a značný geopolitický význam. Niektorí ľudia z prezidentovho okolia podľa denníka plán podporujú, iní ho považujú za bláznivú chiméru, ktorá má k realite ďaleko.

Reakcia dánskych politikov na túto informáciu bola napospol negatívna. Dánska vláda potom na svojom oficiálnom webe jasne konštatovala, že "Grónsko na predaj pochopiteľne nie je".

01 - Modified: 2022-11-25 22:05:27 - Feat.: - Title: Grónsko sa zmenou časového pásma o hodinu priblíži K Európe 02 - Modified: 2022-11-25 19:20:13 - Feat.: - Title: Kanye West ohlásil prezidentskú kandidatúru, stretol sa s Trumpom a nebojí sa prezentovať svoje názory 03 - Modified: 2022-11-19 19:35:05 - Feat.: - Title: Vnučka amerického prezidenta Bidena sa vydala v Bielom dome, krátko pred jeho osemdesiatinami 04 - Modified: 2022-11-19 08:58:03 - Feat.: - Title: Vymenovanie osobitného poradcu na vyšetrovanie káuz je "politicky motivované a neférové," tvrdí Trump 05 - Modified: 2022-11-11 14:50:57 - Feat.: - Title: Demokrati nemajú silných kandidátov. Trump však môže viac uškodiť, ako pomôcť, povedal bývalý veľvyslanec
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. december 2022 23:53