StoryEditor

Huawei drví čínsky trh. Európu zrejme zaplavia čínske smartfóny

16.11.2019, 13:00
Autor:
Jan MaturaJan Matura
Na prvý pohľad je jediným porazeným v americko-čínskej obchodnej vojne Huawei. Lenže to nie je pravda.

Huawei má už pol roka zásadný problém. Americká administratíva v rámci americko-čínskej obchodnej vojny zakázala americkým firmám dodávať čínskej firme súčiastky a technológie, a to vrátane možnosti využívať aj patenty.

Síce už dvakrát dostal Huawei trojmesačný pardon (tretí sa očakáva v týchto dňoch), lenže aj v ich rámci americké úrady veľmi laxne posudzovali žiadosti amerických firiem pre dodávky čínskej firme.

Výsledok je taký, že Huawei (a aj sesterský Honor) prakticky nemôže dodávať nové modely na trhy mimo Čínu. Nemá totiž prístup k službám Googlu a bez nich sú prístroje takmer nepredajné.

​Kto by si totižto kúpil telefón bez obchodu s aplikáciami, YouTube alebo Mapami Google. Huawei to zatiaľ rieši tak, že prerába staršie modely oboch značiek a predáva ich ako novinky. Stále ponúka aj modely z prvej polovice roka, na ktoré sa embargo nevzťahuje. A pripúšťa, že embargo mu riadne škodí. 

Na prvý pohľad je jediným porazeným celej obchodnej vojny Huawei, respektíve o zákazky prišli aj jeho americkí dodávatelia. Tí sa teoreticky môžu zahojiť na zvýšených dodávkach konkurentom, ktorí nahradia na trhoch mimo Čínu Huawei a mohli by byť víťazmi kauzy. Lenže také jednoduché to nie je.

Kľúč je v Číne

Google v Číne fakticky nefunguje, takže tam jeho obchod s aplikáciami, YouTube a ďalšie služby nikoho logicky nezaujímajú. A keďže Huawei môže na telefónoch používať voľne prístupný Android bez vyššie uvedených služieb, začína sa čím ďalej tým viac sústreďovať na domáci trh. Logicky, nič iné mu nezostáva.

A...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 08:01