Spoločnosť Silvergate Capital prevezme za 182 miliónov amerických dolárov blockchainovú platobnú sieť a ďalší intelektuálny majetok spoločnosti Diem Association.
To je podnik pre digitálnu menu podporovaný spoločnosťou Meta Platforms, predtým Facebook. Diem Association dodala, že predajom aktív ukončí svoju činnosť.
Končia sa ambície spoločnosti Meta
Zároveň tým končia ambície spoločnosti Meta prinútiť miliardy svojich užívateľov, aby vykonávali transakcie v jej vlastnej mene. Uviedla to agentúra Reuters.
Predaj majetku je vyvrcholením niekoľkoročného boja firmy Diem o prežitie. Vlani na jeseň zažila veľký odliv zamestnancov a prišla o väčšinu vedenia, vrátane generálneho riaditeľa Davida Marcusa.
Predaj tiež vyvoláva otázku, ako Meta bude riešiť obchodovanie v metaverse, futuristickom digitálnom prostredí, ktoré generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg označil za "nástupcu mobilného internetu".
Vízie sa líšia
Vízie tohto sveta sa líšia, mnoho prvých projektov však zahŕňa transakcie s digitálnym tovarom a službami pomocou kryptomien.
Projekt Diem bol predstavený v roku 2019, vtedy ešte pod názvom Libra. Takmer okamžite však narazil na ostrý odpor regulačných orgánov, ktoré sa obávali, že by prevádzkovateľ sociálnej siete Facebook mohol získať príliš veľkú kontrolu nad peňažným systémom a narušiť súkromie používateľov.
Facebook v snahe získať súhlas regulátorov premenoval digitálnu menu aj digitálnu peňaženku na spracovanie transakcií, radikálne obmedzil svoje plány a premiestnil prevádzku Diem zo Švajčiarska do Spojených štátov.
Ako cieľ si potom dal, že vytvorí takzvaný stablecoin, teda menu naviazanú na americký dolár.
Meta teraz testuje svoju digitálnu peňaženku v Guatemale a v USA. Naďalej však čelí odporu skupiny amerických zákonodarcov, ktorí tvrdia, že firme nemožno dôverovať pri správe kryptomien.