Reuters
StoryEditor

Cyprus obvinil Turecko z pirátstva. Obnovili ťažbu ropy a plynu na spornom území

19.01.2020, 15:39
Autor:
TASRTASR
Turecko začalo vlani s vrtmi blízko Cypru, aj napriek varovaniam Bruselu.

Cyprus v nedeľu obvinil Turecko z "pirátstva" po tom, ako Ankara ohlásila nové plány na ťažbu ropy a zemného plynu pri pobreží rozdeleného ostrova, aj napriek hrozbe sankcií zo strany Európskej únie (EÚ). „Turecko sa mení na pirátsky štát vo východnom Stredozemí,“ uviedol Cyprus, podľa ktorého sa Turecko vydalo na "nezákonnú cestu".

Ankara „opakovane ignorovala výzvy medzinárodného spoločenstva, najmä EÚ, aby ukončila svoje nezákonné aktivity" v pobrežných vodách Cypru, uviedla vláda v Nikózii. Turecko na to v nedeľu reagovalo výzvou, aby EÚ skoncovala s predsudkami voči cyperským Turkom a ich právu na prieskumné vrty pri stredomorskom ostrove.

Turecko začalo vlani s vrtmi blízko Cypru, aj napriek varovaniam EÚ, a napriek tomu, že to vedie k zvyšovaniu napätia so susedmi - Gréckom a Cyprom, ktorí sú členmi bloku.

Varovné vyhlásenia

Turecký minister energetiky Fatih Donmez v piatok povedal pre štátnu tlačovú agentúru Anadolu, že turecká vrtná loď Yavuz sa vydáva na Cyprus, čo podnietilo EÚ k varovným vyhláseniam.

„EÚ od roku 2003 mlčí, pokiaľ ide o uzurpovanie práv našej krajiny a práv cyperských Turkov vo východnom Stredomorí,“ uviedol v písomnom vyhlásení hovorca tureckého ministerstva zahraničných vecí Hami Aksoy.

„Európska únia musí v prvom rade ukončiť túto politiku pod rúškom solidarity v Únii, ktorá je vzdialená realite, jej predsudkom a vykazuje dvojaké normy.“
Cyprus je rozdelený na dve časti od tureckej invázie v roku 1974, ktorú podnietil prevrat na gréckej strane. Turecko ako jediné vo svete podporuje separatistickú Severocyperskú tureckú republiku na severe ostrova.

Spory o morské zóny

Hovorca EÚ pre zahraničné záležitosti Peter Stano v reakcii na oznámenie o nových vrtoch v sobotu uviedol, že sú potrebné konkrétne kroky na vytvorenie prostredia vedúceho k dialógu. „Zámer Turecka začať ďalší prieskum a vrty v širšom regióne ide, žiaľ, opačným smerom,“ uviedol vo vyhlásení Stano.

Aksoy informoval, že loď Yavuz mieri na juh Cypru do oblasti, v ktorej úrady separatistickej Severocyperskej tureckej republiky v roku 2011 udelili tureckej spoločnosti licenciu na prieskum.

Cyperská medzinárodne uznávaná vláda objavila ložiská plynu v pobrežných vodách v roku 2011, čo viedlo k vážnym sporom s Tureckom o právo na tieto morské zóny. Cyprus už pritom udelil licencie nadnárodným spoločnostiam na prieskum ropy a zemného plynu.

Turecko, ktoré nemá diplomatické vzťahy s cyperskou vládou, tvrdí, že niektoré oblasti sa nachádzajú buď na tureckom kontinentálnom šelfe, alebo v zónach, kde má separatistický štát cyperských Turkov právo na akékoľvek nálezy.

01 - Modified: 2024-04-10 19:46:56 - Feat.: - Title: Erdogan vyjadril sústrasť vodcovi Hamasu Haníjovi za smrť synov pri nálete 02 - Modified: 2024-04-10 16:22:04 - Feat.: - Title: Na Cypre čaká 1000 ton potravín pre Gazu a deti zomierajú na podvýživu, námorný koridor je dočasne uzavretý 03 - Modified: 2024-04-10 22:00:00 - Feat.: - Title: „Hollywoodsky úsmev“ z Turecka nemusí vydržať. Korunky vypadajú a zo zubov zostanú len zbrúsené pahýle 04 - Modified: 2024-04-09 07:53:17 - Feat.: - Title: Turecko uvalilo obmedzenia na obchod s Izraelom za vojnu v Gaze 05 - Modified: 2024-04-04 05:19:11 - Feat.: - Title: Turecké úrady uznali mandát starostu kandidátovi z prokurdskej strany
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
12. apríl 2024 08:18