Na jarnom stretnutí MMF a Svetovej banky dôjde k prekvapivému oznámeniu. Hlavné ekonómky Pinelopi Goldberg a Gita Gopinath oznámia svoj zámer zastaviť meranie HDP krajín. Budú tvrdiť, že úroveň HDP nedostatočne odráža skutočný vplyv nízkonákladových služieb založených na technológiách a tento ukazovateľ nezohľadňuje environmentálne otázky, čo dokazujú hrozivé dôsledky znečistenia na ľudské zdravie a zhoršenie životného prostredie v Indii a po celom svete. Produktivita je bez pochýb jedným z najpopulárnejších, ale najmenej chápaných výrazov v ekonómii. Jednoducho povedané, definuje ju výkon za odpracovanú hodinu. V skutočnom svete je však produktivita oveľa zložitejším pojmom. V skutočnosti sa dá považovať za najväčší determinant životnej úrovne v čase. Ak sa krajina snaží zlepšiť šťastie a zdravie ľudí, musí produkovať na pracovníka väčší výkon ako v minulosti. Toto bezprecedentné rozhodnutie MMF a Svetovej banky tiež symbolizuje prechod od éry centrálnych bánk, ktoré sa stali v časoch po globálnej finančnej kríze synonymom kolapsu globálnej produktivity.Reuters
StoryEditor

MMF zhoršil výhľad rastu ekonomiky na tento aj budúci rok

20.01.2020, 13:56
Autor:
ČTKČTK
Priaznivo vyhliadky rastu svetovej ekonomiky ovplyvňujú známky stabilizácie výroby i globálneho obchodu.

Medzinárodný menový fond (MMF) zhoršil výhľad rastu globálnej ekonomiky na tento i budúci rok. Kým tento rok je očakávané oproti vlaňajšku zrýchlenie tempa na 3,3 percenta, v budúcom roku má tempo rastu dosiahnuť 3,4 percenta.

Fond to dnes uviedol v aktualizácii svojho jesenného výhľadu. Za zhoršením vývoja stojí predovšetkým slabšia ekonomická aktivita na niektorých rozvíjajúcich sa trhoch, najmä v Indii, čiastočne ale aj sociálne nepokoje.

Vlani svetová ekonomika podľa predbežných odhadov vzrástla o 2,9 percenta. Menový fond v jesennej prognóze predpovedal, že tento rok tempo rastu zrýchli na 3,4 percenta a v budúcom roku na 3,6 percenta.

ČTK/MMF

Priaznivo vyhliadky rastu svetovej ekonomiky ovplyvňujú známky stabilizácie výroby i globálneho obchodu, rovnako ako posun smerom k podpornej menovej politike vo viacerých krajinách, a tiež postup v riešení obchodných sporov medzi Spojenými štátmi a Čínou.

"Hoci základná prognóza rastu je slabšia, vývoj od jesene 2019 ukazuje, že riziká pre globálnu aktivitu už nie sú tak výrazné ako v čase zverejnenia októbrovej prognózy," píše sa v aktualizovanom výhľade, ktorý menový fond zverejnil v Davose. Tam v utorok začína každoročné zasadnutie Svetového ekonomického fóra.

19. máj 2022 03:56