Washington láka pomocou peňazí nemeckú firmu CureVac, ktorá vyvíja vakcínu proti novému koronavírusu, aby sa presunula do Spojených štátov alebo im liek exkluzívne poskytla. Berlín sa tomu snaží zabrániť.
Informáciu dnes priniesol nedeľník Welt am Sonntag a potvrdila ju hovorkyňa nemeckého ministerstva zdravotníctva. Že by bola také niečo ochotná urobiť, dnes vylúčila samotná farmaceutická firma z juhonemeckého mesta Tübingen.
"Chceme vyvinúť očkovaciu látku pre celý svet a nielen pre jednotlivé štáty," povedal denníku Mannheimer Morgen Christof Hettich, ktorý je jedným z hlavných investorov CureVac.
Kapitalizmus má limity
Firma pracuje na lieku proti koronavírusu od januára a dúfa, že v júni alebo júli bude mať experimentálnu vakcínu. Tú by potom po schválení dozorných orgánov začala testovať na ľuďoch.
Podľa Welt am Sonntag, ktorý sa odvoláva na berlínske vládne kruhy, sa pokúsil firmu prehovoriť k presunu do USA americký prezident Donald Trump. Ak by spoločnosť poskytla vakcínu výhradne Spojeným štátom, bol pripravený ponúknuť jej vysokú finančnú čiastku.
"Výlučnému predaju prípadne vakcíny do USA sa musí zabrániť všetkými prostriedkami. Kapitalizmus má limity," napísal na twitteri nemecký sociálnodemokratický poslanec Karl Lauterbach, ktorý sa zameriava na otázky zdravotníctva.
Der exklusive Verkauf eines eventuellen Impfstoffes an die USA muss mit allen Mitteln verhindert werden. Der Kapitalismus hat Grenzen. Wir dürfen auch nicht weiter, bei Arzneimitteln von China und USA abhängen. Unsere Forschungspolitik braucht eine Umkehr https://t.co/NgKVpVWPO8
— Karl Lauterbach (@Karl_Lauterbach) March 15, 2020
Je to prehnané, bránia sa USA
Ostrou kritikou nešetrila ani zástupkyňa šéfa frakcie sociálnych demokratov Bärbel Basová. "Ak existuje vakcína, musí byť dostupná všetkým. Čokoľvek iné by bolo škandalózne. V pandémii ide o všetkých ľudí a nie o' America first'," povedala Basová.
"Je to veľmi prehnané. Vláda USA hovorila s mnohými (viac ako 25) spoločnosťami, ktoré tvrdia, že môžu pomôcť s vakcínou. Väčšina z týchto spoločností už získala počiatočné financovanie od amerických investorov," povedal agentúre Reuters nemenovaný americký vládny úradník.
Hovorkyňa nemeckého ministerstva zdravotníctva potom uviedla, že Nemecko má veľký záujem na tom, aby sa vakcína vyvíjala v Nemecku alebo v Európskej únii.
Bilancia koronavírusu
Teraz už bývalý šéf spoločnosti CureVac Daniel Menichelli sa podľa informácií na webe spoločnosti 3. marca zúčastnil spolu s riaditeľmi iných farmaceutických firiem na stretnutí s Trumpom. Témou schôdzky bol postup proti novému koronavírusu. O osem dní neskôr Menichelli z firmy nečakane odišiel.
Nový typ koronavírusu sa koncom minulého roka začal šíriť z čínskeho mesta Wu-chan. Po celom svete sa nakazilo už viac než 160-tisíc ľudí a vyše päťtisíc ich ochoreniu podľahlo. V Európe je teraz najhoršia situácia v Taliansku: cez 24-tisíc infikovaných a 1 809 mŕtvych.
V USA je podľa nových informácií nakazených 2816 ľudí a 58 osôb zomrelo. Jediným americkým štátom, ktorému sa zatiaľ epidémia vyhla, je Západná Virgínia.