TASR/AP
StoryEditor

Rakúsko dá na zmiernenie dopadov pandémie 38 miliárd eur. V Tirolsku platí karanténa

18.03.2020, 22:41
Autor:
ČTKČTK
V Rakúsku je hlásených 1646 potvrdených prípadov nákazy, deväť ľudí už zomrelo.

Rakúska vláda pripravuje na zmiernenie hospodárskych dopadov pandémie koronavírusu finančnú pomoc v objeme 38 miliárd eur. Dnes to podľa agentúry APA oznámil kancelár Sebastian Kurz.

Úrady nariadili karanténu pre celú spolkovú krajinu Tirolsko aj ďalšie obce v inde v Rakúsku.

"Chceme urobiť všetko, čo je v ľudských silách, aby sme zabránili masovej nezamestnanosti," vyhlásil Kurz. "Nech to stojí, čo to stojí," dodal.

Popri už oznámenej okamžitej pomoci vo výške štyroch miliárd eur by malo byť deväť miliárd eur určených ako záruky na pôžičky a 15 miliárd eur na krízovú pomoc pre odvetvia, ktoré budú dopadmi obzvlášť zasiahnuté.

​Zvyšných desať miliárd je pomoc v podobe odkladov daňových platieb.

Hajtman Tirolska Günther Platter dnes večer vyhlásil karanténu pre celú spolkovú krajinu. Ľudia smejú z obce, kde žijú, vyjsť jedine v prípade, keď v mieste ich bydliska nie je predajňa potravín, lekáreň alebo ordinácie lekára.

Do Tirolska môžu z ostatných častí Rakúska vchádzať iba tí, ktorí v ňom žijú alebo pracujú v kľúčovej infraštruktúre, prípadne sa podieľajú na zásobovaní. Ľudia, ktorí sa vrátia odinakiaľ, musí povinne ísť na dva týždne do izolácie.

Úrady v spolkovej krajine Salzbursko karanténu vyhlásili už pre celé údolie Gasteinertal, kde sa napríklad nachádza známe lyžiarske stredisko Bad Gastein, a pre údolie Großarltal.

V Rakúsku je aktuálne hlásených 1646 potvrdených prípadov nákazy, deväť ľudí na chorobu COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, zomrelo.

21. máj 2022 08:49