Španielska vláda pripravuje nové opatrenia na pomoc domácnostiam a oslobodenie malých firiem od platieb sociálneho zabezpečenia počas tzv. koronakrízy.
Počet obetí ochorenia COVID-19 v Španielsku už dosiahol 8189, zatiaľ čo potvrdené prípady nákazy novým koronavírusom vzrástli približne o 11 percent na 94 417.
Šéf záchrannej služby Fernando Simon, ktorý mal v pondelok pozitívny test na nový koronavírus, počas videokonferencie uviedol, že Španielsko pravdepodobne nebude potrebovať ďalšie reštriktívne opatrenia okrem tých, ktoré už boli zavedené.
Španielsko už v počte obetí ochorenia COVID-19 prekonalo Čínu a má druhý najvyšší počet mŕtvych po Taliansku.
Predchádzajúci balík bol prísnejší
Zdroj z vlády, ktorý nechcel byť menovaný, naznačil, že súčasťou balíka pomoci vo výške 700 miliónov eur, ktorý vláda pravdepodobne schváli v utorok, bude zastavenie núteného vysťahovania najzraniteľnejších domácností na obdobie šesť mesiacov po zrušení výnimočného stavu.
Bude sa to týkať nezamestnaných, pracovníkov, ktorí boli dočasne prepustení alebo majú skrátené hodiny, a samostatne zárobkovo činných osôb s nízkym príjmom.
Predchádzajúce balíky pomoci, ako napríklad moratórium na splátky hypotéky, mali pritom prísnejšie kritériá.
Investičné fondy a iní veľkí vlastníci budú musieť akceptovať 50-percentnú stratu z dlhu, ktorý im spôsobili nájomcovia, alebo reštrukturalizovať tento dlh na dva až tri roky.
Nájomné zmluvy, ktorých platnosť sa končí v nasledujúcich šiestich mesiacoch, sa automaticky obnovia na ďalších šesť mesiacov.
Vláda tiež skúma šesťmesačné "prázdniny" pri platbách sociálneho zabezpečenia pre malé podniky a samostatne zárobkovo činné osoby.
Opatrenia prinášajú výsledky
Predstavitelia rezortu zdravotníctva v pondelok uviedli, že striktné opatrenia a blokáda v Španielska, ktoré patria medzi najprísnejšie v Európe, už začínajú prinášať výsledky v podobe o niečo menšieho denného nárastu infikovaných.
Ale poprední podnikatelia kritizovali nedávne sprísnenie obmedzení, ktoré bránia ich pracovníkom opustiť svoje domovy.
A sťažovali sa, že pre nedostatočné konzultácie so súkromným sektorom neboli na ne firmy pripravené.
„Španielsko je krajina, v ktorej až 95 percent podnikov predstavujú malé firmy, často len s jedným alebo dvoma zamestnancami. Nemôžu zostať doma uväznení, musia sa dostať von a pracovať,“ uviedol zástupca generálneho riaditeľa obchodnej skupiny CEOE Inigo Fernández de Mesa.
Premiér Pedro Sánchez očakáva, že pokles ekonomickej aktivity pre pandémiu nového koronavírusu spôsobí v roku 2020 recesiu.
Medzitým ministerka zahraničných vecí Arancha Gonzálezová navrhla zvýšenie rozpočtu Európskej únie, aby lepšie zvládla hospodárske dôsledky pandémie.