TASR
StoryEditor

Ryanair musí na webovej stránke uviesť celú cenu letenky, rozhodol súd

23.04.2020, 12:55
Autor:
TASRTASR
Ryanair nepostupoval správne, keď na svojej stránke do cien leteniek nezahrnul daň z pridanej hodnoty a ďalšie nevyhnutné poplatky.

Írska nízkorozpočtová letecká spoločnosť Ryanair musí na svojej webovej stránke uviesť celú cenu letenky. Vo štvrtok o tom rozhodol najvyšší súd Európskej únie.

Podľa súdu Ryanair nepostupoval správne, keď na svojej internetovej stránke do cien leteniek nezahrnul daň z pridanej hodnoty a ďalšie nevyhnutné poplatky.

Leteckí dopravcovia musia od prvého zverejnenia svojich cenových ponúk na internete uviesť aj DPH na domácich letoch a poplatky účtované za platbu kreditnou kartou, vyhlásil Európsky súdny dvor (European Court of Justice, ECJ).

Aj poplatky za tzv. check-in alebo registráciu musia byť zahrnuté v cene v prípade, že neexistuje možnosť registrovať sa zadarmo, dodali sudcovia.

Ryanair sa domáhal zrušenia pokút

Taliansky úrad pre hospodársku súťaž a trh (AGCM) uložil Ryanairu pokutu za podľa neho nekalé obchodné praktiky, čo podnietilo leteckú spoločnosť, aby prípad postúpila na ECJ a domáhala sa zrušenia pokút.

AGCM kritizoval Ryanair za to, že v cenách jeho leteniek nebola zahrnutá DPH na domáce lety ani poplatky za check-in a platby kreditnou kartou. Úrad tvrdil, že je to nevyhnutné a poplatky by mali byť uvedené na stránkach Ryanairu skôr, ako zákazník začne proces rezervácie.

Ryanair sa obrátil na súd v Taliansku a vyzval ho, aby sa spýtal najvyššieho súdu EÚ, či je potrebné zahrnúť aj tieto prvky do ceny.

Nariadenie zverejňovať plné ceny

Sudcovia ECJ v Luxemburgu rozhodli proti spoločnosti Ryanair, pričom citovali predchádzajúcu judikatúru EÚ, ktorá leteckým spoločnostiam nariaďuje, aby od začiatku zverejňovali plné ceny.

Podľa ECJ Ryanair musí vo svojej ponuke ukázať nevyhnutné a predvídateľné dane, prirážky a poplatky. Voliteľné príplatky môže vynechať až do začiatku procesu rezervácie, uviedli sudcovia.

Prípad sa teraz vráti talianskym súdom na konečné rozhodnutie na základe objasnenia práva EÚ.

01 - Modified: 2024-05-31 17:03:13 - Feat.: - Title: Španielsko potrestalo nízkonákladové aerolinky. Za neférové praktiky dostali miliónové pokuty 02 - Modified: 2024-05-20 07:35:59 - Feat.: - Title: Ryanair hlási skvelé výsledky. Zisk sa zvýšil o viac než tretinu, rekord prekonal aj počet cestujúcich 03 - Modified: 2024-04-15 11:35:32 - Feat.: - Title: Taliansky protimonopolný úrad vyšetruje Ryanair, ten podozrenia odmieta 04 - Modified: 2024-04-03 11:34:46 - Feat.: - Title: hn 05 - Modified: 2024-03-21 08:37:10 - Feat.: - Title: Fantastická správa pre cestovateľov z východu Slovenska. Ryanair z Košíc spúšťa novú linku do milovanej destinácie Slovákov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
17. jún 2024 15:08