Reuters
StoryEditor

Ceny ropy mierne vzrástli. Dôvodom sú pesimistické vyhliadky americkej ekonomiky

14.05.2020, 08:12
Autor:
HNHN
Ceny ropy v predchádzajúcich dvoch týždňoch väčšinou rástli, keďže viaceré krajiny začali s uvoľňovaním opatrení, ktoré zaviedli s cieľom spomaliť šírenie nového koronavírusu.

Ceny ropy zaznamenali vo štvrtok rast, keď ich podporil nečakaný pokles zásob ropy v USA, ich rast bol však mierny. Dôvodom sú pokračujúce pesimistické vyhliadky americkej ekonomiky, v ktorej dopyt po palivách je aj naďalej slabý a navyše, experti sa obávajú možnej druhej vlny pandémie.

Ceny ropy v predchádzajúcich dvoch týždňoch väčšinou rástli, keďže viaceré krajiny začali s uvoľňovaním opatrení, ktoré zaviedli s cieľom spomaliť šírenie nového koronavírusu.

V Číne a Južnej Kórei sa však zároveň objavili nové prípady ochorenia COVID-19, čo vyvolalo obavy z nástupu druhej vlny pandémie.

Navyše, neistotu na trhoch posilnil aj šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell, ktorý v stredu upozornil, že zotavovanie ekonomiky môže trvať dlhšie, než sa čakalo.

Na druhej strane ropné trhy podporila informácia amerického ministerstva energetiky, že zásoby ropy v Spojených štátoch za minulý týždeň klesli.

Ako v stredu ministerstvo oznámilo, zásoby ropy klesli v týždni do 8. mája o 745-tisíc barelov (1 barel = 159 litrov) na 531,5 milióna barelov. To je prvý pokles zásob od januára. Analytici oslovení agentúrou Reuters pritom očakávali ďalší rast zásob, a to o 4,1 milióna barelov.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 7.25 hod. 29,39 dolára (27,03 eura) za barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou predstavuje rast o 20 centov.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s júnovým kontraktom dosiahla 25,52 dolára za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 23 centov.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. jún 2023 09:01