Obchodníci so slovenským dlhom čakajú, kedy Európska centrálna banka v čele s Christine Lagardovou začne vykupovať cenné papiere naplno.Reuters
StoryEditor

Pandémia nového koronavírusu môže viesť k ďalšej finančnej kríze, varuje ECB

26.05.2020, 18:37
Autor:
TASRTASR
Niektoré krajiny budú mať problémy splácať svoje dlhy, čo zvyšuje riziko ich odchodu z eurozóny.

Pandémia nového koronavírusu ešte umocnila slabé miesta finančného sektora eurozóny a zvýšila tak riziko ďalších kríz.

Uviedla to v utorok v najnovšej správe o finančnej stabilite Európska centrálna banka (ECB), ktorá poukázala na rastúci dlh štátov a zvyšujúce sa problémy bánk.

Niektoré krajiny budú mať problémy splácať dlhy

Vlády eurozóny, ktorej ekonomika môže tento rok zaznamenať pokles až o desatinu, urobili určité kroky na limitovanie škôd, ECB však upozorňuje, že dôsledky pandémie bude eurozóna cítiť omnoho dlhšie.

Niektoré krajiny budú mať problémy splácať svoje dlhy, čo zvyšuje riziko ich odchodu z eurozóny. K rizikám patria aj vysoko zadlžené firmy, ktoré nebudú schopné vyriešiť svoju situáciu, ako aj mimoriadne nízka ziskovosť bánk.

"Napriek tomu, že počty nakazených novým koronavírusom v jednotlivých krajinách klesajú, pandémia ešte umocnila doterajšie citlivé miesta pre finančnú stabilitu eurozóny," uviedla ECB, ktorú citovala agentúra Reuters.

Aký môže byť dlh eurozóny?

Celkový vládny dlh eurozóny by mohol prekročiť 100 percent hrubého domáceho produktu. Dostal by sa tak výrazne nad úroveň dlhu z obdobia dlhovej krízy.

V Taliansku by sa mohol priblížiť k 160 percentám HDP, pričom trhy postupne zvyšujú stávky na odchod krajiny z jednotného trhu.

Ak budú opatrenia prijaté na národnej alebo európskej úrovni považované za nedostatočné na zabezpečenie udržateľnosti dlhu, odrazí sa to na výnosoch dlhopisov najzraniteľnejších krajín eurozóny.

Ako dodala ECB, takýto vývoj sa následne môže preliať do súkromného sektora a zasiahnuť banky, ktoré už teraz čelia vysokým stratám.

01 - Modified: 2023-06-02 12:40:44 - Feat.: - Title: ECB nie je ďaleko od dosiahnutia svojho konečného cieľa, nemusí postupovať rýchlo, tvrdí člen výkonnej rady 02 - Modified: 2023-06-01 17:35:36 - Feat.: - Title: Na výmenu bedrového kĺbu sa čaká 13 mesiacov, na vybratie žlčníka až dva roky. Operácie sa ani rok po pandémii nepodarilo dohnať 03 - Modified: 2023-05-31 22:00:00 - Feat.: - Title: Stará dáma z Treadneedle Street na križovatke 04 - Modified: 2023-05-30 12:04:53 - Feat.: - Title: Možnosť úniku covidu z laboratória by sa nemala vylučovať, vyjadril sa čínsky vedec 05 - Modified: 2023-05-30 12:04:01 - Feat.: - Title: ECB by mohla zvýšiť úrokové sadzby v júni aj júli, tvrdí guvernér litovskej centrálnej banky
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. jún 2023 00:52