Reuters
StoryEditor

Putin chce viac peňazí od bohatých, navrhol zvýšenie dane

24.06.2020, 10:56
Autor:
TASRTASR
Ruskú ekonomiku zdevastovali viac ako dva mesiace trvajúce karanténne opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu.

Ruský prezident Vladimir Putin navrhol zvýšiť federálnu daň z príjmu o dva percentuálne body na 15 percent v prípade osôb s ročným príjmom väčším ako päť miliónov rubľov (64 310,83 eura).

​Takáto ročná úroveň zárobkov je podľa oficiálnych štatistík zhruba päťkrát vyššia ako priemer v minulom roku v Moskve, v jednom z najbohatších regiónov Ruska.

Doteraz 13 percent

Zmena dane nadobudne účinnosť začiatkom budúceho roka a prinesie zvýšenie zdanenia fyzickým osobám, ktorých príjmy sú väčšie ako päť miliónov rubľov, uviedol Putin v utorok večer v televíznom príhovore.

Ruskí daňovníci, ktorí väčšinu roka trávia v krajine, platia v súčasnosti paušálnu daň vo výške 13 percent zo svojho príjmu.

Problém s koronavírusom 

Ruskú ekonomiku zdevastovali viac ako dva mesiace trvajúce karanténne opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu.

Rusko oznámilo takmer 600-tisíc prípadov ochorenia COVID-19, čo je tretí najväčší počet prípadov na svete po USA a Brazílii.

Putin nehovoril priamo o koronavíruse, keď predstavil svoj návrh na zvýšeniu dane z príjmu. Ale nepriamo ho spomenul, keď uviedol, že peniaze získané z vyššej sadzby dane by mohli byť použité na pomoc deťom so zriedkavými chorobami.

01 - Modified: 2025-12-05 20:46:51 - Feat.: - Title: Putin a americký vyslanec Witkoff si navzájom rozumejú, povedal zahraničnopolitický poradca Kremľa 02 - Modified: 2025-12-05 18:16:47 - Feat.: - Title: Americký plán ráta s amnestiou, no Medzinárodný trestný súd je proti. Dohoda zatykač na Putina nezruší 03 - Modified: 2025-12-05 12:17:20 - Feat.: - Title: Putin: Rusko je pripravené pokračovať v „nepretržitých dodávkach“ palív do Indie 04 - Modified: 2025-12-05 08:44:00 - Feat.: - Title: Putin by sa mohol s Trumpom stretnúť v blízkej budúcnosti, rokovania pokročili, tvrdí poradca Kremľa 05 - Modified: 2025-12-05 07:41:28 - Feat.: - Title: Svet by sa mal vrátiť k mieru, povedal Módí Putinovi na úvod rokovania v Dillí
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 23:27