StoryEditor

Peking varoval Londýn. Na vyradenie Huaweiu doplatí

15.07.2020, 19:01
Autor:
TASRTASR
Peking označil krok Británie za prispôsobovanie sa Trumpovmu tlaku.

Čína varovala britského premiéra Borisa Johnsona, že na rozhodnutie vyradiť čínsky telekomunikačný koncern Huawei z výstavby 5G sietí v Británii Londýn doplatí stratou čínskych investícií.

Zároveň dala najavo, že Británia tak ustúpila tlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Samotný Trump sa iba pár hodín po rozhodnutí Británie zakázať od budúceho roka využívanie technológií Huawei pri budovaní 5G sietí pochválil, že za krokom Londýna je jeho aktivita.

Bezpečnostné riziko

Zároveň varoval aj ostatné krajiny, že ak chcú obchodovať s USA, nesmú spolupracovať s čínskou spoločnosťou.

"Presvedčili sme mnohé krajiny a väčšinou som to dokázal ja sám, aby nevyužívali Huawei, pretože podľa nás je to bezpečnostné riziko, veľké bezpečnostné riziko," povedal Trump.

"Diskutoval som s mnohými štátmi, aby ho (Huawei) nevyužívali: ak chcú robiť biznis s nami, nemôžu ho používať," dodal Trump.

Londýn však uviedol, že o zákaze používania technológií Huawei rozhodol z dôvodu vlastných bezpečnostných obáv a odmietol tvrdenia, že za krokom Británie je tlak Trumpa.

V tejto súvislosti britský minister zdravotníctva Matt Hancock na otázky novinárov odpovedal: "Všetci predsa Donalda Trumpa poznáme, však?"

Trumpov tlak

Aj Peking však označil krok Británie za prispôsobovanie sa Trumpovmu tlaku. V reakcii na rozhodnutie Londýna čínsky veľvyslanec v Británii Liou Siao-ming povedal, že spôsob, akým sa zachovali k Huawei, pozorne sledovali aj ďalšie čínske firmy.

Pre tie bude teraz podľa neho veľmi ťažké dôverovať Londýnu a zvyšovať v krajine investície.

Omnoho ostrejšie sa vyjadrilo čínske ministerstvo zahraničných vecí, ktoré Britániu označilo za "relatívne malú krajinu," ktorá "sa začala podriaďovať Spojeným štátom".

Zároveň dodalo, že bezpečnosť čínskych investícií v Británii je momentálne vysoko ohrozená.

Veľa investícií 

Británia v posledných rokoch zvyšovala dovoz tovarov z Číny. V roku 2018 dosiahla hodnota dovozu z Číny 43 miliárd libier (47,49 miliardy eur), čo predstavuje deväť percent z celkového objemu dovozu tovarov v danom roku. V porovnaní s obdobím spred 15 rokov to predstavuje zhruba dvojnásobok.

Aj investície britských firiem v Číne však rástli. Medzi rokmi 2013 a 2018 svoju investičnú pozíciu v druhej najväčšej svetovej ekonomike viac než zdvojnásobili na 16 miliárd libier.

Na porovnanie, investície Číny do britských firiem dosiahli v roku 2018 približne 1,8 miliardy libier. To je podstatne menej, než predstavovali investície USA, ktoré sú najväčším zahraničným investorom v Británii.

01 - Modified: 2023-01-24 14:41:25 - Feat.: - Title: Ford rokuje s čínskym BYD o predaji nemeckého závodu 02 - Modified: 2023-01-22 17:10:02 - Feat.: - Title: Johnson na návšteve Boroďanky: Ukrajina musí vyhrať vojnu tak rýchlo, ako to bude možné 03 - Modified: 2023-01-21 09:14:33 - Feat.: - Title: Svitla nádej, že sa pri vzácnych kovoch vymaníme z područia Číny. Švédi objavili obrovské ložisko 04 - Modified: 2023-01-20 18:10:04 - Feat.: - Title: Čína zvýšila vlani dovoz ruského uhlia zhruba o pätinu, pod vývoj sa podpísali aj sankcie Západu voči Rusku 05 - Modified: 2023-01-20 15:52:23 - Feat.: - Title: Otváranie čínskej ekonomiky pravdepodobne zvýši inflačné tlaky, tvrdí šéfka Európskej centrálnej banky
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. január 2023 08:23