Reuters
StoryEditor

Na dohodu medzi Londýnom a Bruselom zostávajú dni. Nedoriešené sú viaceré výrazné rozdiely

27.11.2020, 14:05
Autor:
TASRTASR
Podľa Bruselu majú obe strany už iba pár dní na dohodu.

Európska únia a Británia obnovia cez víkend rozhovory s cieľom uzatvoriť dohodu, ktorá by mala riešiť vzájomný obchod od začiatku budúceho roka.

Stále pritom pretrvávajú veľké rozdiely v názoroch na tri nedoriešené otázky - rybolov, riešenie sporov a spravodlivú hospodársku súťaž.

"Ešte stále sme nepreklenuli podstatné názorové rozdiely, pracujeme však na tom," povedal novinárom v súvislosti s problematickými bodmi britský premiér Boris Johnson. Dodal však, že uzatvorenie dohody "do veľkej miery závisí od partnerov z EÚ".

Výrazné rozdiely potvrdil aj hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier, ktorý na Twitteri informoval, že v piatok večer odcestuje do Londýna na víkendové rozhovory so svojim britským náprotivkom Davidom Frostom.

"Niektoré výrazné rozdiely pretrvávajú aj naďalej," uviedol Barnier. Obe strany sa vrátia k rokovaniam po tom, ako sa rozhovory museli koncom minulého týždňa prerušiť, keďže jeden z členov tímu EÚ bol pozitívne testovaný na nový koronavírus.

Podľa Bruselu majú obe strany už iba pár dní na dohodu. Frost potvrdil, že čas sa rýchlo míňa, podľa neho však ešte nič nie je stratené.

"Je síce už dosť neskoro, napriek tomu je dohoda stále možná. Osobne budem pokračovať v rokovaniach dovtedy, dokiaľ nebude jednoznačné, že uzatvorenie dohody už možné nie je," povedal Frost.

01 - Modified: 2025-10-27 08:32:00 - Feat.: - Title: Brazílsky prezident Lula verí v obchodnú dohodu s USA. Je to pravdepodobné, naznačil Trump 02 - Modified: 2025-08-21 11:46:28 - Feat.: - Title: EÚ a USA uzavreli rámcovú obchodnú dohodu. Alternatívou by bola obchodná vojna, vraví Šefčovič 03 - Modified: 2025-08-12 18:23:28 - Feat.: - Title: Južná Afrika ponúkne USA novú "štedrú" dohodu, chce sa vyhnúť 30-percentným clám 04 - Modified: 2025-08-06 09:52:25 - Feat.: - Title: Japonsko podmieňuje investície v USA vlastnými záujmami, reaguje na Trumpove výroky 05 - Modified: 2025-08-05 10:19:00 - Feat.: - Title: Únia dokončuje detaily obchodnej dohody s USA. Neoslavujeme, ale je veľmi dobrá, povedal činiteľ EÚ
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. december 2025 06:58