ECBTASR
StoryEditor

ECB chce dostať eurozónu z recesie, pripúšťa ďalšie stimuly

14.12.2020, 15:23
Autor:
TASRTASR
Euro sa voči doláru aktuálne pohybuje na najvyšších úrovniach za 2,5 roka, čo môže pribrzdiť export aj zotavovanie inflácie.

Európska centrálna banka sa zaviazala, že dostane eurozónu z recesie. V prípade, že to bude potrebné, napríklad ak by sa euro príliš posilnilo, môže prijať ďalšie monetárne stimuly, povedal v pondelok člen Výkonnej rady ECB Fabio Panetta.

ECB minulý týždeň ešte viac uvoľnila menovú politiku, keďže ekonomika eurozóny v prebiehajúcom kvartáli opäť klesá.

Pochybnosti o záväzku banky 

Vyhlásenia šéfky ECB Christine Lagardovej na tlačovej konferencii po rozhodnutí Rady guvernérov, že ECB nemusí využiť celý objem schválených stimulov, však vyvolali pochybnosti o záväzku banky.

"Môžeme garantovať náš záväzok podporovať zotavenie," povedal Panetta. "Sme pripravení upraviť všetky naše nástroje, ak by sa materializovali riziká poklesu ohrozujúce výhľad vrátane tých, ktoré pramenia z dynamiky výmenných kurzov."

Spomalené zotavovanie 

Euro sa voči doláru aktuálne pohybuje na najvyšších úrovniach za 2,5 roka, čo môže pribrzdiť export aj zotavovanie inflácie.

"Netreba pochybovať o tom, že ECB nebude akceptovať infláciu usadenú na úrovniach, ktoré nie sú v súlade s jej cieľom," povedal Panetta, ktorý je považovaný za jedného z najväčších podporovateľov extrémne uvoľnenej menovej politiky ECB.

Panetta tiež vyzval európskych lídrov, aby použili stimulačný balík Európskej únie v objeme 750 miliárd eur rozumne, keďže do roku 2026 môže zvýšiť rast o 1,5 percenta.

01 - Modified: 2025-12-02 18:30:00 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Prečo plán Bruselu na úver Ukrajine zo zmrazených ruských aktív stroskotal? 02 - Modified: 2025-12-02 09:22:36 - Feat.: - Title: Európska centrálna banka údajne odmieta pôžičku pre Ukrajinu financovanú z ruských aktív 03 - Modified: 2025-11-28 11:20:04 - Feat.: - Title: Inflačné očakávania v eurozóne mierne stúpli, trhy nepredpokladajú zníženie sadzieb 04 - Modified: 2025-11-28 16:01:19 - Feat.: - Title: Úvery zlacneli a atakujú zlomovú hranicu. Banky hlásia veľký záujem, navyše teraz začína zlaté obdobie 05 - Modified: 2025-11-27 10:40:50 - Feat.: - Title: Úvery domácnostiam v eurozóne rastú rýchlejšie, peňažná zásoba zostáva stabilná
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. december 2025 05:27