TASR/Olivier Hoslet
StoryEditor

Posledný pokus. Situácia je vážna, v hre sú pracovné miesta státisícov ľudí, povedal hlavný vyjednávač EÚ

18.12.2020, 10:56
Autor:
TASRTASR
V prípade nedohodnutia nových podmienok bude obchod medzi Britániou a EÚ prebiehať podľa základných pravidiel Svetovej obchodnej organizácie.

Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier v piatok vyhlásil, že EÚ a Spojené kráľovstvo začínajú "posledný pokus" o dosiahnutie dohody o budúcich obchodných vzťahoch. Podľa neho zostáva na rozhovory už len "niekoľko hodín". Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Barnier poslancom Európskeho parlamentu povedal, že nemôže predvídať výsledky tejto "cieľovej rovinky" dlhých rokovaní, preto je potrebné byť pripravený na každú možnosť.

Podľa jeho slov je situácia "veľmi vážna", keďže sú v stávke pracovné miesta státisícov ľudí.

Stojí to na rybolove 

Najvýraznejšou z prekážok, ktoré zostáva vyriešiť, aby sa zabránilo chaotickej a nákladnej zmene v obchodovaní od Nového roka, sú práva rybolovu európskych lodí v britských vodách.

Europarlament stanovil nedeľňajšiu polnoc ako konečný termín pre rozhovory, aby sa jeho poslanci ešte stihli mimoriadne zísť a schváliť prípadnú dohodu do konca roka, keď sa skončí tzv. prechodné obdobie po vystúpení Británie z EÚ.

"Je to moment pravdy," povedal v piatok Barnier. "Zostáva nám veľmi málo času - len niekoľko hodín, aby sme dokončili tieto rokovania (...), ak chcete, aby táto dohoda vstúpila do platnosti 1. januára," vyhlásil vyjednávač Únie, ktorý hneď po stretnutí s poslancami EP odišiel na rozhovory s britským partnerom Davidom Frostom.

Bez dohody

Britský premiér Boris Johnson a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok večer spolu telefonovali, patovú situáciu na obchodných rokovaniach sa im však vyriešiť nepodarilo.

Británia vystúpila z EÚ 31. januára tohto roka a od 1. januára 2021 už nebude patriť do spoločného trhu Únie.

V prípade nedohodnutia nových podmienok bude následne obchod medzi Britániou a EÚ prebiehať podľa základných pravidiel Svetovej obchodnej organizácie, pričom bude vystavený novým clám a ďalším prekážkam zavedeným oboma stranami.

01 - Modified: 2022-05-11 09:52:31 - Feat.: - Title: Británia je nespokojná so severoírskym protokolom. Trussová sa stretne so Ševčovičom 02 - Modified: 2022-02-09 09:32:01 - Feat.: - Title: Brexit zdražil obchod a zvýšil náklady firiem. A môže to byť horšie 03 - Modified: 2021-11-27 08:45:07 - Feat.: - Title: Británii stále chýbajú vodiči nákladných áut, počas Vianoc im preto môže chýbať šampanské 04 - Modified: 2021-11-09 14:46:58 - Feat.: - Title: Buď kúrenie alebo jedlo. Milióny Britov padli do chudoby, zvyšujú nápor na potravinové banky 05 - Modified: 2021-11-05 15:25:32 - Feat.: - Title: Británia minula za hranice po Brexite cez miliardu libier. Nepomáha to, obchod klesá
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. október 2023 17:35