Je štvrtok večer. Predstavme si, že koronavírus porazilo očkovanie a ulice sú opäť plné. Bary a reštaurácie v centrách miest sa postupne zapĺňajú, zajtra sa totižto do práce ísť nemusí a preto si pracujúci užívajú zaslúžený odpočinok.
Niektorí zákazníci majú oblečené saká, iní rifle. Je predsa "casual Thursday", posledný pracovný deň v týždni.
Začína sa trojdňový víkend.
Takáto situácia by už čoskoro mohla významne zmeniť pracovný trh a zamestnancom priniesť do života viac mentálnej pohody. Prinajmenšom si ju odskúšajú v Španielsku, možno už túto jeseň.
Len štyri dni v týždni
O štvordňovom pracovnom týždni sa už uvažovalo vo Fínsku, na Novom Zélande, Nemecku či v Rusku.
Začiatkom roka vláda Pedra Sáncheza odsúhlasila návrh malej ľavicovej strany Más País otestovať 32-hodinový pracovný týždeň v praxi, píše The Guardian.
"Španielsko patrí ku krajinám, kde zamestnanci pracujú viac, ako je európsky priemer. Nie sme však medzi tými najproduktívnejšími," tvrdí Iñigo Errejón z Más País.
Zamestnanci približne 200 firiem, ktoré by sa do projektu mohli zapojiť, tak namiesto 40 odpracujú len 32 hodín bez toho, aby im zamestnávateľ ukrojil z výplaty. Benefity skráteného pracovného týždňa na vlastnej koži otestuje 3000 až 6000 pracujúcich.
Más País navrhla, aby experiment trval tri roky, počas ktorých by vláda firmám v prvom roku hradila sto percent nákladov spojených s kratším pracovným časom, v druhom roku polovicu a v treťom 33 percent nákladov.
"Jedinou podmienkou je, že naozaj chceme vidieť zníženie pracovných hodín bez zníženia platov," dodal Errejón. Projekt b...
Zostáva vám 85% na dočítanie.