Koronakrízou otrasené európske ekonomiky by si mali v najbližších rokoch prerozdeliť až 750 miliárd eur v programe nazvanom Next Generation EU, známom ako európsky záchranný fond. Slovensko by malo z toho balíka vo forme Plánu obnovy získať približne šesť miliárd.
Peniaze majú ísť na obnovu ekonomík a potrebné reformy.
Tieto peniaze si chce požičať samotná Európska komisia priamo na kapitálových trhoch. Splácať by sa následne mali z európskeho rozpočtu.
Potrebný je súhlas všetkých
Ide však o veľmi neštandardný krok, ktorý musia povoliť všetky členské krajiny. Zatiaľ tak spravilo 16 z nich.
Potrebné dokumenty sa chystal podpísať aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, nakoľko dokument získal politickú podporu naprieč spektrom.
Avšak krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko sa obrátila na ústavný súd a ten celý proces pozastavil. Informuje o tom web euronews.com.
AfD argumentuje, že vznik takéhoto fondu je v rozpore so zmluvami EÚ. V Zmluve o fungovaní Európskej únie sa totiž píše, že rozpočet Únie by mal byť financovaný z vlastných zdrojov.
Tými sú príspevky jednotlivých krajín podľa HDP, podiely na daniach, ktoré odvádzajú do rozpočtu jednotlivé krajiny a podiel z európskych ciel.
Termín sa blíži
Európska komisia však argumentuje, že takýto fond je jednorazová iniciatíva a samotný text zmluvy nevylučuje príležitostné využitie iných finančných zdrojov.
Avšak, Nemecko nemôže dohodu ratifikovať, kým o nej nerozhodne ústavný súd krajiny. A samotné financie z Plánu obnovy sa nemôžu čerpať, kým to neschváli všetkých 27 krajín.
Komisia očakáva, že tak členské štáty spravia do konca júna. Aký je plán, pokiaľ sa tak z nejakého dôvodu nestane, Komisia nezverejnila. Otázne naďalej zostáva, koľko bude rozhodovanie nemeckému súdu trvať a aký výsledok prinesie.