Reuters
StoryEditor

Litva oznámila, že ako prvá krajina v Únii prestala odoberať plyn z Ruska

02.04.2022, 21:07
Autor:
ČTKČTK
Litovský rezort energetiky uviedol, že Litva svoju spotrebu tejto suroviny pokrýva z dodávok skvapalneného zemného plynu, ktorý lode dovážajú do terminálu v Klajpede.

Litva od začiatku apríla prestala odoberať plyn z Ruska, oznámilo jej ministerstvo energetiky na svojich internetových stránkach.

K tomuto kroku pristúpilo v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu a s požiadavkou Moskvy, aby odberatelia zo zoznamu takzvaných "nepriateľských krajín" platili za ruský plyn v rubľoch.

Litva je prvá

Litva je prvou krajinou Európskej únie, ktorá ruský plyn prestala nakupovať. Rezort energetiky tejto pobaltskej krajiny uviedol, že Litva svoju spotrebu tejto suroviny pokrýva z dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý lode dovážajú do terminálu v Klajpede.

Bod obratu

Ten funguje od roku 2014. Minister energetiky Dainius Kreivys koniec odberu ruského plynu označil za "bod obratu v energetickej nezávislosti Litvy".

"Sme prvou krajinou Európskej únie, ktorým plyn predáva (ruský) Gazprom, ktorá získala nezávislosť na dodávkach ruského plynu. Ide o výsledok dlhoročnej dôslednej energetickej politiky a dobre načasovaných rozhodnutí týkajúcich sa infraštruktúry," povedal Kreivys.

Ministerstvo uviedlo, že v prípade potreby ho krajina môže odoberať cez prepojenie s Lotyšskom a od začiatku mája aj potrubím vedúcim z Poľska.

Britská BBC vo svojej ruskojazyčnej verzii uvádza, že vlani Litva nakúpila tretinu plynu, ktorý potrebovala, od ruského plynárenského gigantu Gazprom.

Vilnius ho nekupoval už ani v januári

Zároveň sa ale už skôr Vilniusu podarilo znižovať svoju závislosť od ruského plynu, nekupoval ho už tento rok v januári.

Litva, Lotyšsko a Estónsko spolu s Poľskom v reakcii na inváziu presadzujú čo najtvrdšie sankcie voči Rusku, vyslovili sa napríklad za embargo na dodávky ruských energetických suroviny do Európskej únie.

Pobaltské republiky bývali súčasťou Sovietskeho zväzu a cítia sa súčasným správaním Ruska mimoriadne ohrozené.

01 - Modified: 2023-03-22 21:20:56 - Feat.: - Title: Ukrajina bude reagovať na "každý úder okupanta", tvrdí Zelenskyj po návrate z frontovej línie 02 - Modified: 2023-03-22 21:04:13 - Feat.: - Title: Pravdepodobnosť jadrového konfliktu je najvyššia za desaťročia, tvrdí Lavrovov námestník 03 - Modified: 2023-03-22 19:09:48 - Feat.: - Title: Česko nebude udeľovať víza Rusom a Bielorusom s ďalším občianstvom, rozhodla vláda 04 - Modified: 2023-03-22 19:03:01 - Feat.: - Title: Ruská armáda čiastočne mení stratégiu vzdušných útokov, uvádza ukrajinská rozviedka 05 - Modified: 2023-03-22 18:50:16 - Feat.: - Title: Podľa prieskumu 97 percent Ukrajincov verí vo víťazstvo vo vojne s Ruskom. Zelenského podporujú
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. marec 2023 06:25