Rusko bude platbu v rubľoch, podobne ako za plyn, žiadať aj za ďalší tovar, povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Západné protiruské sankcie podľa neho urýchlili oslabenie dôvery v americký dolár aj v euro.
Moskva bude vyvážať potraviny a plodiny iba do priateľských krajín, uviedol dokonca v nedeľu exprezident a teraz podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev.
Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok podpísal dekrét, podľa ktorého odberatelia z takzvaných "nie priateľských krajín" musia za ruský plyn platiť v rubľoch, inak im hrozí zastavenie dodávok. Podľa dekrétu majú zahraniční kupci peniaze na rubľa vymieňať pomocou účtov v ruskej banke. Západní predstavitelia túto variantu odmietajú.
„Nepochybujem o tom, že sa to v budúcnosti rozšíri na ďalšie tovarové skupiny,“ uviedol v nedeľu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v rozhovore s televíziou Rossija 1. Európske spoločnosti si podľa neho budú môcť rýchlo otvoriť rubľové účty.
„Nechceme svojim zákazníkom komplikovať život. Rusko bolo vždy spoľahlivým dodávateľom. Všetko preto bude rýchle, jasné, zrozumiteľné,“ poznamenal kremeľský hovorca.
Nové pravidlá
„Sú to nové pravidlá a treba ich dodržiavať. Aj keď, opakujem, pre európske firmy sa de facto nič nezmení. Bude to iný systém de iure,“ vyhlásil.
Ruská ekonomika čelí najvážnejšej kríze od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991. Spojené štáty a ich spojenci na Rusko kvôli jeho invázii na Ukrajinu uvalili sériu bezprecedentných okrem iného ekonomických sankcií, ktoré pôsobia ruskému hospodárstvu vážne problémy.
Dodávky plynu realizované po 1. apríli majú byť zaplatené „niekedy koncom mesiaca alebo na začiatku budúceho mesiaca, teda v máji“.
Rozhodnutie Západu zmraziť 300 miliárd dolárov z rezerv ruskej centrálnej banky označil Peskov za „krádež“, ktorá urýchli odklon od závislosti na americkom dolári a eure ako svetových rezervných menách.
Nový systém v Kremli
Kremeľ si podľa neho praje nový systém, ktorý by nahradil finančnú architektúru vytvorenú západnými mocnosťami v roku 1944 na menovej a finančnej konferencii v americkom meste Bretton Woods.
„Je zrejmé, aj keď je to v súčasnej dobe vzdialená perspektíva, že dospejeme k nejakému novému systému – odlišnému od brettonwoodskeho systému,“ povedal.
Rusko sa dlhodobo usiluje o zníženie závislosti na americkej mene, hoci jeho hlavné vývozné artikle – ropa, plyn a kovy – sú na svetových trhoch oceňované v dolároch. V celosvetovom meradle je dolár zďaleka najviac obchodovanou menou, nasleduje euro, japonský jen a britská libra, pripomína agentúra Reuters.