V prípade úplného úniového embarga by maďarskej ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL trvalo až štyri roky a stálo až 700 miliónov dolárov (661 miliónov eur), keby mala plne nahradiť dovoz ropy z Ruska. Novinárom to dnes povedal šéf podniku Zsolt Hernádi.
Európska únia v rámci prípadných ďalších sankcií proti Moskve za jej inváziu na Ukrajinu zvažuje obmedzenie dovozu ruskej ropy. Zatiaľ nepadol žiadny oficiálny návrh, vlády posudzujú možné dopady.
"Stredná Európa a Maďarsko nie sú v situácii, keď by mohli nahradiť ruskú ropu a ropné produkty zo dňa na deň. (Embargo) by spôsobilo veľmi vážne problémy celému regiónu," povedal Hernádi na výročnom valnom zhromaždení.
Nie je to podľa neho otázka ideológie, ale technológie a chémie, pretože rafinéria spoločnosti MOL v Maďarsku a na Slovensku sú prispôsobené na ruskú ropu. "Pokiaľ by od zajtra ropovodom Družba nepritiekla žiadna ruská ropa, potom by sme s produktmi dovážanými odinakiaľ fyzicky nemohli zabezpečiť súčasnú úroveň spotreby," konštatoval Hernádi.
"Pri úplnom embargu by trvalo dva až štyri roky, kým by sa dosiahla úroveň produkcie potrebná na zásobovanie regiónu," dodal. Zmena by si podľa neho tiež vyžiadala investície 500 až 700 miliónov dolárov.
MOL očakáva, že súčasné vysoké ceny energií pretrvajú celý rok. Hernádi dúfa, že sa ceny neskôr normalizujú. "Nárast dopytu po energetických zdrojoch presiahol ponuku, vojna (na Ukrajine) to len umocnila. Volatilita by sa mohla v budúcom roku normalizovať, ale cenová korekcia nebude úplná," povedal. Potrvá podľa neho najmenej dva roky, kým trh nájde novú rovnováhu.
Vláda premiéra Viktora Orbána v stredu v snahe ochrániť spotrebiteľov pred infláciou predĺžila platnosť stropu pri cenách základných potravín a pohonných látok do 1. júla. Hernádi sa domnieva, že tieto opatrenia budú musieť byť v určitej fáze zrušené.
"Domnievame sa, že dočasné opatrenia by mali byť v strednodobom horizonte postupne zrušené, pretože ich nemožno udržať," uviedol.