Účet v rubľoch už si otvorilo desať európskych odberateľov ruského plynu a štyria z nich za plyn zaplatili spôsobom, ktorý začal vyžadovať Kremeľ. S odvolaním sa na svoj zdroj o tom dnes informovala agentúra Bloomberg. Ruský prezident Vladimir Putin vyžaduje, aby odberatelia z EÚ platili v rubľoch.
"Štyria európski odberatelia plynu už za dodávky zaplatili v rubľoch, ako Rusko požaduje. Ďalšie zastavenie dodávok, ak ostatné požiadavky Kremľa tiež odmietnu, nie je pravdepodobné až do druhej polovice mája, kedy majú byť uhradené budúce platby, "cituje Bloomberg svoj zdroj blízky ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom.
Nehammer: Je to falošná správa
Európske firmy už si otvorili účty v rubľoch, aby mohli za plyn platiť tak, ako požaduje Moskva, pokračoval zdroj. O týchto dôverných informáciách s agentúrou hovoril pod podmienkou, že mu bude zaručená anonymita.
Gazprom dnes ráno zastavil dodávky plynu do Poľska a Bulharska, a to práve s odôvodnením, že tieto krajiny odmietli za plyn platiť v rubľách. Rusko dodáva sieťou potrubie plyn do 23 európskych krajín vrátane Slovenska.
Rakúsky kancelár Karl Nehammer medzitým označil za falošnú správu informácie ruských médií, že Rakúsko pristúpilo na platby v rubľoch. Šéf rakúskej vlády však podľa agentúry APA pripustil, že Rakúsko využíva platobnú schému cez finančný ústav Gazprombank, ako navrhla Moskva.
Rubeľ silnie
Západné krajiny proti Rusku zaviedli rozsiahle sankcie za jeho inváziu na Ukrajinu. Moskva potom začala vyžadovať, aby európski odberatelia za ruský plyn od 1. apríla začali platiť v rubľoch. Brusel však členským krajinám oznámil, že takýto postup by bol v rozpore so sankciami. To však Kremeľ odmieta, podľa neho navrhnutý spôsob platieb sankcie neporušuje.
Schéma, ktorú Moskva teraz pri platení za plyn vyžaduje, počíta ako s sprostredkovateľom s bankou Gazprombank, nad ktorou má kontrolu Kremeľ. Zahraničný odberateľ tak musí najprv previesť zahraničnú menu na osobitný účet v Gazprombank a tá potom v mene daného odberateľa za prijaté devízy nakúpi ruble. Nakúpenú ruskú menu potom prevedie na iný zvláštny účet.
Ak sa Moskve podarí západné krajiny prinútiť k platbám v rubľoch, značne sa tým otupí účinnosť sankcií, ktoré Západ voči Rusku zaviedol, poznamenala už skôr agentúra Reuters.
Kurz rubľa, ktorý sa ruská vláda po jeho prudkom oslabení bezprostredne po invázii rozhodla sériou intervencií a mimoriadnych opatrení podporiť, je teraz voči euru najsilnejší za viac ako dva roky.