Česká republika bude s Nemeckom rokovať o spoločnom využití terminálov na skvapalnený zemný plyn (LNG), ktoré chce nemecká vláda pre zníženie energetickej závislosti od Ruska vybudovať.
Český premiér Petr Fiala to po rokovaní s nemeckým kancelárom Olafom Scholzem povedal na spoločnej tlačovej konferencii. Česko rovnako ako ostatné európske štáty vrátane Nemecka chce byť energeticky nezávislé od Ruska po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin nariadil inváziu na Ukrajinu. Energetická závislosť od Ruska sa tak stala bezpečnostným rizikom.
Nemecko podľa Fialu môže vďaka budúcim LNG terminálom pomôcť Česku zbaviť sa rýchlo závislosti od ruského plynu. "Dohodli sme sa, že začneme rozhovory o tejto možnosti a vytvoríme pracovný tím, ktorý bude hľadať cesty na to, aby sme mohli budúce kapacity (terminálov) využiť aj pre Českú republiku," povedal český premiér.
Fiala zopakoval, že Česko je kvôli svojej polohe v strede Európy na konci produktovodov, ktorými na kontinent prúdia energetické suroviny vrátane ruského plynu.
Zvýšenie kapacity ropovodu
"Česká republika je dnes na ňom, ako je všeobecne známe závislá z viac ako 95 percent," povedal Fiala o problematických väzbách.
Za ďalší dôležitý bod rokovania označil Fiala zvýšenie kapacity Transalpinského ropovodu (TAL), ktorý vedie do Nemecka a Rakúska z talianskeho Terstu, kam tankery privážajú ropu z celého sveta. Na TAL je Česko napojené cez produktovod IKL.
Navýšenie kapacity ropovodu TAL je tak pre Česko podľa Fialu kľúčom k tomu, aby mohlo zaviesť embargo na ruskú ropu.
"Veľmi oceňujem pripravenosť pána kancelára a nemeckej vlády nám s touto vecou pomôcť a začať rozhovory o tom, ako by sme mohli čo najefektívnejšie kapacitu ropovodu TAL rozšíriť," povedal.
Scholz povedal, že pre Nemecko, Českú republiku a celú Európsku úniu má rozhodujúci bezpečnostný význam čo najrýchlejšie zníženie energetickej závislosti od Ruska.
Na plyne pracujú
"Nemecko už s ropou a uhlím (z Ruska) veľmi pokročilo, na plyne usilovne pracujeme. Česko stojí na iných východiskových pozíciách, ale náš cieľ je spoločný, teda čo najrýchlejšie znížiť dosiahnuť energetickú nezávislosť," povedal kancelár.
"Chápeme, že v rôznych krajinách zohráva závislosť (od ruských surovín) rôznu úlohu. Preto budeme rokovať spoločne, aby sme to čo najrýchlejšie zmenili," dodal.
Nemecko sa počas niekoľkých týždňov priblížilo nezávislosti od ruskej ropy a ruského uhlia, v prípade ruského plynu znížilo Nemecko jeho podiel z 55 na terajších 35 percent.
Ďalšie zníženie chce dosiahnuť vďaka LNG terminálom a predovšetkým podporou prechodu na obnoviteľné a čisté energetické zdroje. Bez plynu z Ruska by sa tak Berlín mohol zaobísť v roku 2024.