StoryEditor

Rodí sa ďalšia logistická kríza. Na juhu Číny sa kvôli covidu zasekli prístavy

17.06.2021, 16:23
Autor:
samsammtmmtm
Súčasný problém na juhu Číny je podľa predstaviteľov logistických spoločností ešte horší ako uviaznutie obrieho kontajnerového plavidla v Sueze.

Lodná kontajnerová doprava je kvôli pandémii opäť pod tlakom. Na juhu Číny, kde sa nachádzajú najvyťaženejšie nákladné prístavy na svete, čakajú lode cez dva týždne namiesto doterajších dvanástich hodín.

Dôvodom je nové ohnisko covidu, ktoré sa v oblasti objavilo. Analytici varujú, že dopravné komplikácie čoskoro pocíti celý svet.

​Pre dodávateľské reťazce firiem po celom svete je to v tomto roku už tretí zásadný problém. Najskôr začiatkom januára vzrástli náklady na lodnú dopravu o stovky percent kvôli celosvetovému nedostatku kontajnerov.

V marci sa potom v Suezkom prieplave, ktorým prechádza viac ako desatina medzinárodného obchodu, vzpriečila nákladná loď Ever Given a na týždeň ho zablokovala .

Súčasný problém na juhu Číny je však podľa predstaviteľov logistických spoločností ešte horší ako uviaznutie obrieho kontajnerového plavidla v Sueze. Najmä situácia v prístave Yantian pri meste Šen-čen.

"Dva presné ukazovatele, ktorými možno narušenie merať, sú dni meškania a kontajnerová kapacita. Situácia v Yantian v oboch prípadoch už teraz prekračuje rozsah...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 09:57