StoryEditor

Holandský expert pre HN: Na autá bez šoféra si ešte počkáme

19.08.2021, 13:48
V mestách sa oveľa ťažšie zavádzajú do prevádzky plne automatizované vozidlá než na diaľniciach, kde je interakcia predsa len výrazne menšia, tvrdí v rozhovore pre HN Arjen't Hoen, holandský odborník na dopravnú politiku.

Holandsko patrí medzi technologicky najrozvinutejšie krajiny Európskej únie. Predpokladám, že to platí aj v oblasti dopravy.
Áno, v tomto segmente máme veľa rozvojových projektov. Týka sa to napríklad elektrických vozidiel. Počty elektromobilov v Holandsku neustále rastú a my máme do činenia s témami, ako je ako zavádzanie nabíjacej infraštruktúry do verejných priestorov. Riešime povedzme to, ako prepojiť nabíjacie stanice s tými čerpacími, ale taktiež využívanie elektriny z domácností a úradov pre automobily. Ďalšou témou je úroveň automatizácie vozidiel. Hoci niektorí ľudia hovoria o tom, že v blízkej budúcnosti dosiahneme piaty stupeň automatizácie, ja osobne si nemyslím, že to pôjde tak rýchlo.

Čo znamená v praxi piaty stupeň?
To, že vozidlá sú kompletne automatizované a vy už pri šoférovaní nemusíte robiť vôbec nič. Na druhej strane som presvedčený, že táto oblasť bude v nadchádzajúcich rokoch rásť exponenciálne. Vodiči budú mať k dispozícii čoraz viac druhov asistenčných systémov pri riadení vozidla.

Na ktorom stupni automatizácie sa momentálne nachádzame?
Práve teraz sme na úrovni druhého alebo tretieho stupňa. Niektoré automobilky pritom nepredpokladajú, že do konca tohto desaťročia dosiahneme štvrtý alebo piaty stupeň.

Je teraz Holandsko na treťom stupni?
Podľa mňa nie sme zatiaľ ani na treťom stupni. A čo sa týka Európskej únie celkovo, skôr sme na prvom alebo druhom stupni. Pritom by vôbec nebolo ťažké posunúť sa vpred.

Veľa zrejme závisí aj od prostredia, v ktorom jazdíme...
Presne tak. Je totiž veľký rozdiel, či jazdíte v mestách, alebo mimo ich. Na frekventovaných mestských uliciach je výrazne ťažšie uvádzať ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-09-26 13:00:00 - Feat.: - Title: ROZHOVOR s tvorkyňou Sex Education: Je lepšie skončiť v najlepšom, ako niečo zbytočne naťahovať 02 - Modified: 2023-09-26 11:33:10 - Feat.: - Title: Z koaličnej spolupráce vylučujeme Smer. PS má dosť nesprávnych až škodlivých bodov, tvrdí pre HN expertka SaS 03 - Modified: 2023-09-26 09:55:46 - Feat.: - Title: To Sulík by mal uvažovať o odstúpení, my môžeme byť skokani volieb, hovorí pre HN Hirman z Demokratov 04 - Modified: 2023-09-25 11:12:46 - Feat.: - Title: Únia zatiahla brzdu. Ministri zmiernili kritizovanú emisnú normu, pre ktorú sa búrili automobilky 05 - Modified: 2023-09-25 07:21:48 - Feat.: - Title: Prepravené objemy nákladnej dopravy sa v júli medziročne zvýšili o 3,4 percenta
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. september 2023 17:51