Britská ekonomika v prvom štvrťroku vzrástla v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 0,8 percenta. Tempo rastu tak spomalilo z 1,3 percenta vo štvrtom štvrťroku a zaostalo za očakávaním analytikov.
V samotnom marci potom hrubý domáci produkt klesol oproti februáru o 0,1 percenta, pretože na domácnosti začal dopadať rast cien. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil britský štatistický úrad.
Analytici v ankete agentúry Reuters v priemere očakávali, že ekonomika vykáže v prvom štvrťroku rast o jedno percento, za marec odhadovali nulový rast.
Úroveň pred pandémiou
Britská ekonomika sa vďaka rastu v prvom štvrťroku vrátila nad úroveň z obdobia pred pandémiou. Podľa analytikov však tempo rastu za prvý štvrťrok pravdepodobne predstavuje pre tento rok vrchol, pretože na domácnosti stále viac dopadá rast životných nákladov, preto obmedzujú svoje výdavky.
Inflácia v krajine je teraz najvyššia od 80. rokov, ekonomika tak rýchlo stráca dynamiku a mohla by skĺznuť do recesie.
Britská centrálna banka minulý týždeň odhadla, že inflácia v októbri vystúpi nad desať percent, čo je päťnásobok jej cieľa. Bank of England je teraz uprostred jedného z najrýchlejších cyklov sprísňovania menovej politiky, ktorým sa snaží dostať rast cien pod kontrolu.
Očakávaný pokles
To je však zlá správa pre budúci rast. Centrálna banka predpokladá, že ekonomika v rokoch 2023 a 2024 porastie len veľmi pomaly.
Britská ekonomika v roku 2020 kvôli pandémii ochorenia COVID-19 klesla o rekordných 9,3 percenta. Vlani už ale o 7,4 percenta vzrástla. Britský Národný inštitút pre ekonomický a sociálny výskum v stredu varoval, že krajinu v druhej polovici roka ohrozuje recesia a zhoršenie životnej úrovne kvôli rastúcim cenám.
Na tretí štvrťrok sa čaká pokles HDP o 0,2 percenta a v posledných troch mesiacoch roka o 0,4 percenta. Medzinárodný menový fond v apríli predpovedal, že Britániu čaká v budúcom roku najslabší rast a najvyššia inflácia z veľkých rozvinutých ekonomík.