Logo streamovacej služby Netflix. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Moskovskí právnici žalujú západné firmy, ktoré odišli z Ruska

12.05.2022, 16:22
Autor:
ČTKČTK

Moskovská právna spoločnosť podala minulý mesiac dve hromadné žaloby - jednu na spoločnosť Netflix a druhú na firmu Apple.

Moskovskí právnici žalujú západné firmy, ktoré odišli z Ruska. Podľa nich podniky, ktoré tak urobili po tom, ako Moskva 24. februára napadla Ukrajinu, porušili práva ruských spotrebiteľov. Spoločnosť Chernyshov, Lukoyanov & Partners už v apríli podala žalobu na Apple a Netflix a teraz chce "potrestať" aj ďalšie podniky. Agentúre Reuters to oznámil seniorný partner firmy Konstantin Lukojanov.

Moskovská právna spoločnosť podala minulý mesiac dve hromadné žaloby. Požadovala v nich morálne odškodnenie 60 miliónov rubľov pre užívateľov Netflixu a 90 miliónov rubľov od spoločnosti Apple za zníženie funkčnosti a hodnoty jej zariadení. Požadované sumy by sa mohli zvýšiť, ak sa k žalobám pripojí viac ľudí.

image

Putin: Západné sankcie proti Rusku vyvolávajú celosvetovú ekonomickú krízu

Netflix v marci zastavil všetky budúce projekty a akvizície v Rusku a pozastavil tam svoju streamovaciu službu. Apple obmedzil používanie svojej služby Apple Pay a zastavil všetok export do svojich predajných kanálov v Rusku.

Lukojanov, ktorého firma vyzvala poškodených Rusov, aby podali na odchádzajúce spoločnosti sťažnosti, uviedol, že ho počet potenciálnych nárokov prekvapil. "Až sme si uvedomili, koľko spotrebiteľov má pocit, že ich práva boli porušené," povedal agentúre Reuters. "Každý deň dostávame telefonáty s nejakým novým príbehom," pokračoval a upresnil: "Na začiatku našej cesty sme si mysleli, že to budú tri, štyri alebo päť veľkých spoločností, ale v skutočnosti je ich oveľa viac." Konkrétne mená firiem ale uviesť odmietol.

Podľa Lukojanova je cieľ žalôb dvojaký – vytvoriť precedensy v rodiacej sa ruskej tradícii hromadných žalôb a "vážne potrestať" spoločnosti, ktoré odchádzajú. Očakáva, že ruský súdny systém rozhodne v prospech ruských spotrebiteľov. Uznáva ale, že ľudia môžu dúfať, že sa dočkajú odškodnenia , len ak sa západné spoločnosti rozhodnú jedného dňa do Ruska vrátiť.

23. jún 2022 03:47