Ilustračná fotografia spracovávania pšenice. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Žatva pšenice môže byť najväčšia v ruskej histórii, vyhlásil Vladimir Putin

12.05.2022, 14:51
Autor:
ČTKČTK

Ruská agresia výrazne postihla vývoz obilia z Ukrajiny. Šéf Kremľa však vinu za globálne následky tohto faktu kladie Západu. Zároveň prisľúbil, že Moskva zvýši vývoz ruskej úrody.

Rusko sa úspešne vyrovnáva s dopadmi západných sankcií, ktoré vyvolávajú globálnu krízu a hrozbu hladomoru v najchudobnejších krajinách, vyhlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin. Zároveň prisľúbil zvýšiť vývoz obilia z tohtoročnej úrody, ktorá by sa mohla stať rekordnou.

Západ uvalil na Rusko sankcie, aby Moskvu prinútil ukončiť inváziu na Ukrajinu. Ruské vojská pred 78 dňami na Putinov rozkaz vpádom do susednej krajiny rozpútali najväčší pozemný konflikt v Európe a najväčšiu migračnú krízu na starom kontinente od konca druhej svetovej vojny.

Ruská agresia výrazne postihla vývoz obilia z Ukrajiny, avšak podľa Putina vinu za globálne následky vraj nesie Západ.

"Tento rok očakávame dobrú žatvu. Podľa odborníkov - samozrejme hovorím o predbežných odhadoch - by sa mohlo zozbierať 130 miliónov ton obilia vrátane 87 miliónov ton pšenice. Ak sa tak stane, tak (zber pšenice) môže byť rekordný za celé dejiny Ruska," povedal prezident podľa agentúry Interfax. "Umožní to nielen zabezpečiť naše domáce potreby, a to aj s rezervou, ale aj zvýšiť dodávky našim partnerom na globálny trh," dodal podľa agentúry TASS.

"Tieto sankcie v mnohom vyvolávajú krízu. Ich autori sa riadia krátkodobými, politickými ambíciami, nafúknutými cieľmi a nenávisťou proti Rusku. Vo veľkej miere tým poškodzujú vlastné ekonomiky a prosperitu svojich občanov. Vidíme to predovšetkým na prudkom raste inflácie v Európe, "vyhlásil.

Ďalšie pokračovanie "posadnutosti sankciami" bude mať podľa Putina následky pre Európsku úniu a jej občanov, ako aj pre najchudobnejšie krajiny sveta, ktoré môže postihnúť hladomor. "Celá vina úplne spočíva na elitách západných krajín, ktoré sú kvôli zachovaniu svojej globálnej dominancie pripravené obetovať zvyšok sveta," povedal ruský vodca.

01 - Modified: 2023-06-04 09:22:33 - Feat.: - Title: Kyjev tvrdí, že ruské rakety zasiahli operačné letisko v strednej časti Ukrajiny 02 - Modified: 2023-06-04 08:42:17 - Feat.: - Title: Nemecký minister obrany vyzval štáty, aby sa postavili proti ruskej agresii na Ukrajine 03 - Modified: 2023-06-04 07:12:03 - Feat.: - Title: Pri ruskom útoku na bytovku v Dnipre zomrelo dvojročné dievča 04 - Modified: 2023-06-04 05:20:35 - Feat.: - Title: Ukrajina hlási najmenej 20 zranených po útoku na bytovku v Dnipre 05 - Modified: 2023-06-03 21:55:34 - Feat.: - Title: Pekné ženy lákajú mužov do vojny na Ukrajine. Ruská propaganda rozbieha nový program
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. jún 2023 17:26